‘Turner Prize’ Ödülü Sahibini Buldu!

Dünyanın en prestijli sanat ödüllerinden biri kabul edilen ‘Turner Prize’ ödülü sahibini buldu. Turner Prize 2017 ödülü, 63 yaşındaki Lubaina Himid’e layık görüldü.

Ödülü kazanan ilk siyahi kadın olmasıyla da Lubaina Himid Turner Prize tarihine geçmiş oldu. Zanzibar doğumlu sanatçı, aynı zamanda ödülü kazanan en yaşlı sanatçı olarak da Turner Prize tarihinde farklı bir öneme sahip. Yarışmada geçtiğimiz yıla kadar devam eden 50 yaş sınırı, yetkili komite tarafından geçtiğimiz yıl kaldırılmıştı.

İngiltere’nin Hull şehride düzenlenen törende ödülünü alan Himid, ırk politikaları ve köleliğin mirasına değindiği çalışmalarıyla 25 bin sterlin değerindeki ödülü kazandı. Himid’in eserleri, jüri tarafından övgülerle karşılandı. Sömürgeciliğin tarihine ve ırkçılığın günümüzde nasıl sürdüğüne dair konulara, eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan eserleriyle Turner Prize 2017’nin sahibi olan Lubaina Himid’in yanı sıra yarışmanın diğer adayları arasında Rosalind Nashashibi, Andrea Buttner ve Hurvin Anderson yer alıyordu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.