Tuvale Sığmayan Ressam, Georgia O’Keeffe

20.yüzyıl Amerika sanatının önde gelen isimlerinden biri olan  Georgia O’Keeffe, Amerika’da birçok kadına ilham olmuş, Amerikan modernizminin temsilcilerindendir. Sıkça resimlediği kala zambağı nerdeyse simgesi olmuştur. O’keeffe doğa temelli çalışmalar resmetse de daha sonraları seksüel çağrışımlarla feminist eserler üretmeye başladı. Doğa manzarasıyla kadını bütünleştirerek resme dahil eden sanatçı adeta patriyarkal dönemin eleştirisini verir bize.

capture_dcran_2012-12-18__17.23.10

Yapıtlarında çoğu kez kafatasları, hayvan kemikleri, bitkiler, kabuklar, kayalar, dağlar gibi daha doğal biçimleri büyütüp, belirgin ve ritmik dış çizgiler, net ve açık renk alanlarıyla hacimlendirerek veriyordu. Bu nesneleri derinliği olmayan bir mekân içine yerleştirerek onlara bazen, erotik bazen de psikolojik ve simgesel anlamlar kazandırıyordu. Yapıtlarındaki kesinlik ve sertlik bir anlamda Charles Sheeler ve Charles Demuth’un Presizyonist resimlerini andırmakla birlikte, biyomorfik biçimlere soyut bir güzellik katmadaki başarısıyla bütünüyle özgündü

Wisconsin’de doğan sanatçı, Virginia, Chicago ve New York’ta resim üzerinde eğitim aldı. Chicago’da ticari amaçlı ressam olmayı denedi ama başarılı olamadı ve Texas’taki bir öğretmenlik teklifini kabul etti. Ancak Texas’taki kanyonlar ona ihtiyacı olan ilhamı fazlasıyla verdi. Geleneksel Avrupa resim anlayışını kısa bir süre sonra terk eden Georgia O’Keeffe, Uzakdoğu sanatına yöneldi. Bir süre reklam ressamlığı yaptıktan sonra 1912’den 1916’ye değin çeşitli okullarda sanat dersleri verdi. 1916’da çizimleri fotoğrafçı Alfred Stieglitz’in dikkatini çekti ve bir süre sonra 1924 yılında evlendiler. 20. yüzyılın ilk yıllarında Georgia O’Keeffe, fotoğrafçı modernist sevgilisi Alfred Stieglitz için çıplak pozlar verdi. Vajinayı pek çok kez soyut çalışmalarında çizdi. Kendi vücudunu ve ruhunu cüretkârca keşfi, kadın sanatçıların modern çağda daha iyi bir ifade gücüne ulaşmasına katkıda bulundu. Stieglitz’in en önemli portre dizilerinden biri O’Keeffe’in fotoğraflarından oluşur. Stieglitz, O’Keeffe’in sanatsal fotoğraflarını çekti, resimlerini tanıttı ve ünlü olmasını sağladı. O’Keeffe istemediği bir şeyi asla yapmayan inatçı bir kadındı. Bir keresinde bir firma reklamları için onu Hawai’ye ananas resmi yapmak üzere göndermişti, O’Keeffe Hawai’de 9 hafta tatil yaptı, ananas hariç her şeyin de resmini yaptı, borçlu olduğu resimleri ise ancak New York’a dönünce stüdyosunda boyadı.

610_okeeffe_intro

Kendine güvenen özgür bir kadın olan O’Keeffe hayatı boyunca hep huzur bulduğu George Gölüne giderek, doğa temelli resimler yaptı. 1929 yılında resimde yenilikler yapmak üzere New Mexico adı verilen Amerika’nın güneyine, Pueblo uygarlığının bulunduğu prehistorik kültürlerin uzun süre yaşadığı yerlere geziler yapamaya başladı. Sanatçı, 1929 yılından itibaren New Mexico’da incelediği ve ilham alamaya başladığı hayvan kemikleri ve kafatasları ile çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Son yapıtlarında sık sık New Mexico’nun bulutsuz göğünü ve çöl görünümlerini işledi. Sanatçının Meksika peyzajları, tıpkı çiçek resimleri gibi tuvali kaplar ve doğanın heybetini öne çıkarır.

Georgia_OKeeffe

Tesadüfen bulduğu inek kafatasını resimleyen sanatçı resmi beyaz ve mavi renge boyadı. O dönem eleştirmenleri inek kafatasının Amerikalıların güç ve kudretini, boynuzlarını İsa’nın çarmıhına benzetip yine Amerikalıların dinine olan bağlılığını simgelediğini söyledi. O’Keeffe, bu eleştirilere herhangi bir resme bayraktaki üç rengi boyarsanız, olur size yüce Amerikan kültürü diye cevap vermişti. 1970’te Whitney Müzesi’nde düzenlenen toplu sergisi O’Keeffe’in modern Amerikan sanatındaki en özgün ve önemli sanatçılardan biri olarak ün kazanmasını sağladı.

O'Keeffe-Georgia-Ram-Head

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.