Tuvali Kaktüs Olan Sanatçı : Ahmad Yaseen

Bugüne kadar kimsenin kullanmadığı bir tuval kullanıyor Filistinli sanatçı Ahmad Yaseen, halkının savaşta çektiği acıları resmediyor ‘’kaktüs ağacı ‘’ yapraklarına. Acıları en güzel anlatma yöntemi sanat hele ki  tuvaliniz kaktüs yaprağıysa  daha da anlam kazanıyor. Dikenlerle dolu bir tuvale resimler yapmak zor olsa gerek bu çizimleri yaparken eline birçok diken battığından eminim fakat; bunun verdiği acılar yaşanılan acıların yanında pek bir anlam ifade etmiyor gibi sanatçı için. Kaktüs ağacı dikeni ince kıl kalınlığında olabiliyor vücudunuzun herhangi bir yerine battığında çıkarılması zor oluyor ve acı veriyor.

Kullanılabilecek birçok yöntem varken neden kaktüs ağacı?  İşte daha da anlamlı kılan nokta burası; kaktüs ağacı sert iklimlerle başa çıkabilen, çok dayanaklı olan, dışı her ne kadar sert olsa da yumuşak bir içe sahip bir bitki.  Halkının verdiği direnişi, savaşa karşı sert duruşlarını bitmek bilmeyen sabırlarını ve aynı anda vicdanlarının yumuşaklığını kaktüse benzetmiş Ahmad.

Tuval seçimi kadar resimleri de etkileyici sanatçının. Çizimlerinde yinelenen anahtar ‘umudu’ temsil ederken, bir elde taş tutan  resim ise Filistin direnişini simgeliyor.

Gönül ister ki  sanatçının bu sıra dışı düşüncesi üzerine çizdiği resimler, savaşın verdiği acıları değil de özgür düşünlerini yansıtsa.

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-1

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-2

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-3

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-4

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-5

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-6

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-7

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-8

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-9

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-10

Tuvali-Kaktus-Olan-Sanatci-Ahmad-Yaseen-11

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.