fbpx

Tzeli Hatzidimitrou’dan “Midilli: Gizli Ahengin Adası”

Tzeli Hatzidimitrou şu sıralar ülkemizde adını Yunanistan-İstanbul Başkonsolosluğu’nun kültür-sanat etkinlikleri düzenlediği ‘’Midilli: Gizli Ahengin Adası ‘’ isimli sergisi ile duyuruyor. Ülkesinin sayılı fotoğrafçıları arasında gösterilen Hatzidimitrou, ayrıca seyahat kitapları ile ismini duyurmuş bir fotoğrafçı.

Tzeli-Hatzidimitrou

Hatzidimitrou,  manzara ve arkeolojik fotoğrafçılığı üzerine oldukça uzmanlaşmış ve göz doldurucu bir eğitime sahip. Midilli’deki ilk ve ortaokul eğitimden sonra ülkenin en seçkin üniversitelerinden olan Selanik Aristoteles Üniversitesi’nde aldığı ekonomi eğitimi sonrası yüksek lisansını İtalya’da İtalyan dili ve Kültürü üzerine yapar fakat bununla da yetinmeyerek bir süre Atina’da İtalyanca çeviri yaptıktan sonra tekrar İtalya’ya dönerek fotoğrafçılık ve sinema üzerine eğitim alır. Farklı sinema teknikleri üzerine seminer verirken aldığı sponsorluklar sayesinde iki sergi açarak ismini duyurmaya başlar. Daha sonra tekrar memleketine dönen Hatzidimitrou, ERT’de (Yunanistan’ın resmi televizyon kanalı) ülkesinin en prestijli yönetmenleri Theo Angelopoulos, Tassos Boulmetis ve Giorgos Panousopoulos isimleri ile çalışır. Seyahat yazıları konusunda oldukça uzman olan Hatzidimitrou’nun Geotropio, Elliniko Panorama, Elle Yunanistan, National Geographis Yunanistan, Voyager gibi dergilerde makaleleri yayımlanır.

Tzeli-Hatzidimitrou-lesbos

Kişisel sergilerinin neredeyse tamamı doğup büyüdüğü Midilli Adası’nı içerir.

Tzeli-Hatzidimitrou-fotograflari-2

Hatzidimitrou’nun ailesi de mübadeleden Anadolu’dan göçen bir aile olması sebebiyle İstanbul Sismanoglio Megaro’da açtığı sergi için Midilli’den Anadolu’ya göçmek zorunda olan Türk mübadiller için şu sözleri sarf etmiştir: Kaybettiğimiz evlerimizin hatıralarını paylaşmak; bizi özgürleştiren, buluşturan, iyileştiren yeni bir yol aramak için.

Tzeli-Hatzidimitrou-fotograflari-4

Tzeli-Hatzidimitrou-fotograflari-3

Ünlü fotoğrafçı hala Atina’da yaşamakta ve birçok üniversitede gençlere fotoğrafçılık eğitimi vermektedir.

Tzeli-Hatzidimitrou-fotograflari-5

Kaçırmamanız gereken bu sergi için ziyaret gün ve saatleri şöyle:

Sergi Süresi: 22 Mayıs – 7 Haziran 2015
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cuma: 15.00-20.00, Cumartesi ve Pazar: 12.00-19.00
Giriş Ücretsizdir.
Adres: SismanoglioMegaro, Istiklal Caddesi No 60, 34433, Galatasaray-Beyoğlu, Istanbul
Telefon: +90 212 244 9335

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.