“Üç kült romandan öğrendiğimiz beş dev şarkı”

Öyle romanlar vardır ki aslında sadece kitap değil birer kütüphanedirler. İçlerinde müzik, film, dizi ve sanata dair ne varsa taşırlar. Bizde bunların ufak ama dev bir yanı olan müzikleri sizlerle buluşturmak istedik.

1-Ah Lunapark

Bahadır Cüneyt Yalçın’ın Hep Lunapark adlı eseri için Yöks’ün bestelediği bu güzel şarkı hepimizin beğenisini kazanmakla beraber bu romana gerek sözleri gerekse ritmi ile muhteşem uyum sağlamıştır. Özellikle şarkıda ve kitapta geçen :

“Bu lunaparkta mağlup varsa galip olmaz.” sözü gönüllerimizi fethetmeye yetmiştir.

2- Crazy Little Thing Called Love

Eserin Matt Lucas’ ı andıran, tek kelimeyle özetlemek gerekse “Lunatik” denen, ölmüş şarkıcılara mektuplar yazan Mustafa Dayı’sı yine bir gün Freddie Mercury‘e mektup yazarken başlıktaki şarkıdan şöyle bahsediyor :

“Sana biraz da Ayşegül’den bahsedeyim. Birden bire ortaya çıkan bu esmer kız Zafer’in küçük, dalgasız akvaryumuna girdi. Sarı cüzdan numarama ilgi gösterdi. Bakışlarında sevimli olmayan bir şeyler var, takvim güzeli gibi poz veriyor. Prensip olarak karışmam, ancak kaygılıyım. Freddie, her normal insan mutfaktaki yemek kokusunu alabilir ve yakınlarından birinin sevdaya düşme halini sezebilir. Zafer bizim biricik fidanımız. Kızlardan ve dünyanın ısrarlı acımasızlığından anlamaz. Korkum odur ki bir gece ben saz çalarken gelip; ‘Crazy Little Thing Called Love’ın anlamını soracak. Ne yapalım hepsi insan için. Kılıç en çok kını yaralar. Biliyorsun…”

3-Goodnight Moon

Shivaree grubunun seslendirdiği bu şarkı kitabımızın Mr. Spock  ile ilgili bir bölümde geçmektedir. Mr Spock bir gün kahvaltısında gazete okurken  ikinci sayfada kendi resmini görünce afallar. Daha sonra bu adamın adının Luis Oscar Pichinan ve Arjantin’in güneyindeki Puerto Madyrn Cezaevi’nden tüymüş biri olduğunu öğrenir. Tel Aviv’ de dışarı çıkınca gözaltına alınması da aynı adam yüzündendir. Bunu duyan annesinin sular seller gibi ağlaması üzerine şu cümleleri kurar ;

-İlaç raflarının camından gördüğüm, tavana monte edilmiş televizyonda Shivaree’nin solisti Ambrosia Parsley o büyüleyici sesiyle Goodnight Moon’ u söylüyor:”… And I always sleep with my guns/ When you are gone …” Babamın ölümünden sonraki on sene boyunca annemin yastığının altında tabancayla uyuduğu aklıma geliyor.

İyi seyirler!

4-Ben Varım

Rahmetli Ayten Alpman’ın sesinden dinlediğimiz bu güzel şarkıyı kitabımızda da Leyla Kalahari’ den dinliyoruz. Leyla Kalahari Ganimet Granada tarafından bir gazinoya getirilir. Masaya bir 100’lük koyup söyle der Ganimet Granada. Leyla ise gözlerini paraya dikerek :

“Bir akşam gözünde aşk tüterse/Geçmiş günler aklından geçerse/Kalbin bomboş ümitler biterse/Sen üzülme ben varım.”

-Kafi kalk gidiyoruz, diye böler Granada

-Nereye ?

-Cenneti , cehennem ateşiyle tutuşturmaya !

Böylece Leyla Kalahari Granada gazinosunda şarkıcı olur.

Buyurun ;

5-Peek-A-Boo

Siouxie and The Banshees grubunun seslendirdiği bu şarkı Hakan Günday‘ın Az adlı romanında geçmektedir. Babası tarafından Londra’da yaşayan tarikat liderinin ailesinden biriyle zorla Londra’ ya gönderilen Derda  ; yalnız, umutsuz ve kötülükler içeren bir hayat sürmektedir. Günlük ritüellerden , (sözde) dini sohbetlerden sıkılan ve bir kaçış yolu arayan Derda yine bir gün yatağında morluklar içinde çıplak yatarken kendisiyle aynı kaderi yaşayan Rahime yanına gelir ve ;

-Ben de senin gibi güzeldim bir zamanlar.

Devam eder ;

– Ama bak sonra ne oldum ? Ne hale geldim ?

Çarşafıyla yanına girer Derda’nın ve ağlamaya başlar. Daha sonra elinde ki kutuyu açar, el radyosunu gösterir.

-Sakın kimseye söyleme, sakın ! diye uyarır ve radyoda Peek A Boo çalmaya başlar. Rahime güler.

-Hiçbir şey anlamıyorum ama çok güzel , der bu kez Derda güler.

Gece yarısına kadar müzik dinleyip dans etmeye çalışırlar. Ama nasıl yapabileceklerini bilmedikleri için el ele tutuşup zıplarlar ve kendi etrafında dönerek birbiriyle çarpışırlar. Bu yaptıklarına Pogo denir ama bundan ne onların haberi olmuştur ne de hiç kimsenin.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.