Uçsuz Denizlerin Ressamı: Zaria Forman

Amerikalı ressam Zaria Forman; denizin mavisini, yeşilini, hırçınlığını, soğukluğunu parmaklarıyla tuvale işliyor. Büyük ölçeklerde çalışan sanatçı, çalışmalarında hiç fırça kullanmıyor. Resimleri o kadar gerçekçi ki, ilk bakışta fotoğraf zannedebilirsiniz.

‘’Amacım fotorealizm değil, fakat gördüğüm manzarayı olduğu gibi tasvir etmek istiyorum.  Böylece resme bakanlar,- belki de hiç görmeyecekleri bir yer olsa bile- oraya gitmiş gibi hissedebilir.’’

s1

Forman’ın resimlerinde gerçekçiliğin yanı sıra, aktivist bir duruş var. Sanatçı iklim değişikliğine dikkat çekiyor ve kendisi de satılan resimlerinden 350.org sitesine bağış yapıyor.

’Resimlerimin insanlara bu konunun aciliyetini , anlamlı ve umutlu bir şekilde anlatmasını; bir farkındalık yaratmasını umuyorum. Sanat, herhangi bir krizin anlamını daha kolay derinleştirebilir. İklim değişikliğine karşı daha umutlu bir bakış açısı kazandırabilir.’’

s3

Forman; Grönland’tan Maldivler’e, kıyısı olan her yere gidiyor ve mavinin her tonunu görüyor. Harap bir doğa resmetmektense, hayranlık uyandıran güzellikte tasvirler yapmayı tercih etmesinin bir nedeni de güzel şeylerin insanlarda güzellikleri koruma algısı uyandırmasını amaçlaması. Belki de algı yönetimini burada kırmak ve sadece iklim değişikliği için değil, tüm diğer kaybedilen değerler için de sanatçı gibi düşünebilmek, yani olumsuz bir duruma dikkat çekmek için yol açtığı felaketlerden ziyade, durumun tehdit ettiği güzellikleri göstermek daha etkili bir yöntem olabilir.

‘’Suyun hayatın bir metaforu olduğunu düşünüyorum. Korkutucu, mükemmel, sürekli bir dönüşüm.‘’

s4

Sanatçı hakkındaki detaylı bilgiye web adresinden ulaşabilirsiniz.

zariaforman.com

Kaynak:

http://www.boredpanda.com/hyper-realistic-pastel-iceberg-drawings-greenland-zaria-forman/

http://www.zariaforman.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.