‘Uçurtma Avcısı’nın Yazarından, Mülteci Bebek ‘Aylan’ Animasyonu!

2015 yılında ailesiyle beraber Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken boğularak can veren ve Bodrum’da cesedi kıyıya vuran bebek Aylan Kurdi’nin hikayesi animasyon haline getirildi.

‘Uçurtma Avcısı’ kitabının Afgan kökenli yazarı Halit Hüseyni ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ortaklığıyla Aylan bebeğin hüzünlü hikayesi animasyon haline getirildi. Suriyeli Aylan Kurdi’nin yaşadığı dramı konu alan ‘Denize Yakaran’ (Sea Prayer) adlı kısa animasyon The Guardian gazetesi tarafından paylaşıldı.


Animasyonu hazırlayan Halit Hüseyni, Aylan bebeğin kıyıya vurduğu fotoğraf hakkındaki düşüncelerini ise şu sözlerle anlattı: “Fotoğrafı gördüğümde aklıma gelen, bir çocuğu yetiştirmek için sarf edilen ve görünmeyen onca çabaydı. Bütün o endişeler, kaygılar… Onlar iyi olsunlar diye endişeleniyoruz, onlarla ilgileniyoruz ve onlara verdiğiniz tüm sevginin ve şefkatin ardından, onun kumsalda yatan, cansız bedenini görüyoruz…”

UNHCR’in iyi niyet elçisi olan yazar Hüseyni, 2006 yılından beri çeşitli bölgelerdeki mülteciler için çalışmalar ve projeler yürütüyor.

1 Yorum

  1. Avatar

    Ayhan Duru

    21 Mayıs 2018 en 23:50

    Aylan bebek seni unutmayacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.