Uçuşunuzu Kaçırmanın En İlginç 5 Yolu

Havalimanlarının, o kendine has değişik atmosferinde, bir anda moralleri sıfıra indirebilen yanı insanın uçuşunu kaçırması… Trafiğin tıkalı oluşu, yolda kaza geçirmek ya da limana zamanında varıp bu defa alışverişe dalmak veya iki uçuş arasında uykuya dalmak gibi sebepler de aslında gariptir. Ama sıklıkla olduğu için artık çok ilginç bulunmaz. Bunların dışında daha nadiren görülen, bizzat şahit olduğum ve ilginç bulduğum 5 tanesini sizin için bir araya getirdim. Eminim sizde de gerçekten ilginç hikayeler vardır.

Küçük Kız

İlk hikaye uçağını kaçıran bir aile hakkında. Eşler, bir bebek ve küçük kızları. Aile terminale zamanında varıyor. Kontuara gidip Chek-in işlemlerini tamamlıyorlar. Ardından vergi iadesi almak için tax-free kontuarına yöneliyorlar. Vergi işlemleri için gerekli onayları alıyorlar ve iade alacakları ürünlerin olduğu bagajlarını vergi memurlarına teslim edip oradan ayrılıyorlar. Fakat kısa süre sonra baba, iade işlemlerinin yapıldığı kontuara dönüyor ve vergi memuruna, pasaportunu geri almayı unuttuğunu söyleyor. Vergi memuru ise pasaportu babaya geri verdiğinden gayet emin. Aralarında kısa bir tartışma yaşanıyor. Bir süre tartışan baba ve vergi memuru, pasaportun işlemler sırasında düşmüş olabileceğine kanaat getiriyorlar. Bir yandan uçuş saati giderek yaklaşıyor. Çevreye bakınıyorlar fakat bir türlü pasaport bulunamıyor. Biniş işlemlerini tamamlayan uçak, kapıları kapatarak kalkış yapıyor. Aile uçuşunu kaçırıyor.

Daha büyük sorunlarla uğraşmak istemeyen aile, kamera görüntülerinin izlenmesini talep ediyor. Görüntüler izlendiğinde ise her şey ortaya çıkıyor:

Vergi iadesi işlemleri bittinde memur, pasaportu tezgahın üzerine bırakıyor ve önündeki evraklarla ilgilenmeye devam ediyor. Baba o arada annenin sordu bir soruyu cevaplamak için arkasını dönüyor, konuşmaya başlıyor. Bunu gören küçük kız, pasaportu babasının yerine alıyor. Ardından memur, belgeleri de tazgaha bırakıyor. Bagajın kontuar bandına verildiğini gören küçük kız bir şekilde pasaportun da bagajla birlikte gitmesi gerektiği hissine kapılıyor. Ve hızlı bir hamleyle pasaportu, bagajın yanına öylece bırakıyor. Pasaport, daha sonra alt katta, bagajların gittiği yerde bulunuyor ama uçak çoktan gitmiş oluyor.

Ucusunuzu-Kacirmanin-En-Ilginc-5-Yolu-1

Çamaşırhane

Sıradaki yolcu, yüksek öğrenim için ABD’den bir okula başvurularını yapmış, kabul edilmiş, vizesini de alarak uçuş günü için gün sayıyor. Muhtemelen birkaç yıl ailesi ve arkadaşlarından uzak kalacağı için insanlarla vedalaşma buluşmalarını yapıyor ve uçuştan bir gün öncesini tamamen yolculuk hazırlıklarına ayırıyor. Gün geldiğinde yanında götüreceği kıyafetlerini yıkayarak işe başlıyor. Ertesi gün sabah uçağı ile gidecek. Gerekli alışverişleri yapıp eve dönüyor. Çamaşırları kurutma makinesinden alıp bazılarını ütü için ayırıyor. Ütüleneceklerden biri de bir gömlek. Gömleği eline aldığında cebinde bir şey olduğunu fark ediyor; Pasaportu! Pasaport, tamamen yıkanmış ve dakikalarca kurutulmuş. Rengi değişmiş, yazıları silinmiş. Tabi vizenin olduğu sayfalarda. Hemen konsolosluğu arayarak durumu anlatsa da ertesi günkü sabah uçuş için bir çözüm bulunamıyor.

Ucusunuzu-Kacirmanin-En-Ilginc-5-Yolu-2

Anons Yapar mısınız?

Bir diğer yolcu ise uçağa giriş işlemleri için -geç de olsa- kapıya kadar gelmeyi başarıyor. Aynı anda bayan yolcuyu son bir defa  görmek için limana geç gelen erkek arkadaşı, danışmaya giderek yolcunun isminin anons edilmesini istiyor.

O esnada yolcu, biniş kapısının tam önündeyken isminin anons edildiğini duyuyor. Önce umursamamayı düşünüyor. Fakat sonra endişelenmeye başlıyor. Ölümler, kazalar vs sayısız kötü şey aklına geliyor. Tanıdığı herkesin, uçuşunun ne zaman olacağını bildiği halde birinin kendisine ulaşmaya çalışmasının tek sebebinin önemli olduğunu düşünüyor. Kapıda, biniş işlemleri devam eden birkaç yolcuyu da görünce biraz rahatlıyor ve hızla geri dönerek danışmaya gidiyor. Danışmadan pasaport kontrolün arkasındaki güvenliklere yönlendiriliyor. Görevliler, içinde sabun ve bir mektup olan olan küçük poşeti yolcuya veriyor. Erkek arkadaşının geldiğini, bu poşeti kendisine vermek istediğini, pasaportun diğer tarafında olduğunu söylüyorlar. Bir an ölümler, felaketler, trajediler vs gibi bir şey olmadığı için rahatlıyor. Küçük eczane poşetinde yüzündeki sivilcelere iyi gelen, en sevdiği sabun ve mektubu görüyor. Kontrol noktasına doğru bakıyor ve erkek arkadaşını görüyor. Birbirlerine el sallıyorlar. Ardından hızla kapıya geri gidiyor. Fakat kapıya geldiğinde herkesin gittiğini ve işlemlerini tamamlanan uçağın kapılarını kapatmış olduğunu görüyor. Umutsuzca yandaki başka bir uçuşun biniş işlemlerini gerçekleştiren çalışanlara rica etse de bir sonuç alamıyor.

Uçağı kaçan yolcunun daha ilk başta kapıya geç gidişinin sebebi ise daha erken limana gelmiş olmasına rağmen uzun süre erkek arkadaşını beklemiş olmasıymış!

Ucusunuzu-Kacirmanin-En-Ilginc-5-Yolu-3

Eskiler

Bir diğer yolcu da uçuşunu  yine pasaportla ilgili bir problem yüzünden kaçırıyor. Yolcu, hiçbir şey için geç kalmıyor. Zamanında limana varıyor ve yine zamanında check-in işlemleri için kontuara geliyor. Bilet rezervasyon belgesini ve pasaportuyla görevliye veriyor. Görevli, yolcunun verdiği pasaportun eski pasaport olduğunu, yani süresi dolmuş olduğunu, yolcunun yeni aldığı pasaportu istiyor. Fakat yolcu bir süre sessizce donuk bir bakışla görevliye bakıyor çünkü yolcu yanına yanlışlıkla sadece eski pasaportunu almış.

Ucusunuzu-Kacirmanin-En-Ilginc-5-Yolu-4

Gemi adamları

Ukraynalı beş gemicinin başına gelenler de çok rastlanır türden değil. Yaklaşık bir yıl ailesi ve arkadaşlarından çok uzaklarda olacak gemiciler, Çin’de gemiye katılmak üzere Kiev’den yola çıkıyorlar. İstanbul’a geliyorlar fakat uçağa alınmıyorlar. Sebebi ise Çin Halk Cumhuriyeti’ne giriş için vizelerinin olmaması. Tabi ki hepsi şaşkına dönüyor. Gidişleri ile ilgili her şey, armatör şirket tarafından organize edilmiştir. Hem de defalarca. Fakat bu sefer şirket böyle bir hata yapıyor ve hepsi eve, Kiev’e geri dönüyor. Muhtemelen bu komik hataya en çok mürettebatı özleyecek olan aileleri sevinmiştir.

Ucusunuzu-Kacirmanin-En-Ilginc-5-Yolu-5

Ayhan Yalçınkaya
https://dunyanotlari.wordpress.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.