Ülkelere Özgü Yerel Kıyafetler

 

 

Bayrak, dil, milli marş, yapılar ve saydıkça artacak olan birçok simge hiç kuşkusuz ülkeleri, kişileri, inanışları temsil etmekte. Çoğu zaman bu simgeler, kasıtlı olarak oluşturulsa da kişilerin beğeni ve tercihiyle de millete özgü “Simge” olarak karşımıza çıkıyor. Bu simgeler arasında yer alan geleneksel kıyafetler de dikkat çeken, renkli simgelerden biri.

 

JAPONYA

Japonya’nın Kimonosu. Birbirinden farklı kumaşların tüm vücuda sarılmasıyla oluşan kimonolar, önceleri kadın ve erkek ayrımı olmadan giyilirdi. Ancak daha sonra kadınların özel günlerde giyilen bir kıyafet olmuştur.

 

2

 

HİNDİSTAN

Hindistan Sarisi. Dikilmemiş bir kumaşın vücuda omuzlardan başlanarak sarıldığı ve aksesuarlarla tamamlanan özel bir kıyafettir. Hindistanlı kadınların günlük yaşamda ve özel günlerde tercih ettiği Sari, aslında Pakistan, Malezya, Nepal gibi ülkelerde de kullanılmakta.

 

3

AZERBAYCAN

Azeri Kafkas kostümü, Azerilerin özel günlerinde Kafkas Danslarında giydikleri kıyafettir. Erkek ve kıza ayrı olarak dikilen kostümlere, bizler de okul müsamerelerinden çok aşinayız.

 

1

BULGARİSTAN

Bulgaristan’a özgü Bez ve Ferace adlı iki kıyafet vardır. Bu kıyafetler renkleri, kalınlıkları, kumaşları bakımından ve kullanıldıkları köylerin farklılıkları bakımından ikiye ayrılır.

 

4

ARABİSTAN

Kandura adı verilen bu Arap giysisi erkekler tarafından kullanılmakta. Hemen hemen birçok Arap ülkesi aynı kıyafeti kullansa da isim olarak farklılaşmakta.

 

5

 

İSKOÇYA

Kısa etekleri ile bildiğimiz İskoç erkeklerinin giydiği o kıyafetin ismi Kilt. Sadece etekten ibaret olmayan Kilt, ceket, yelek, çorap vb. parçaların bir araya getirilmesiyle oluşuyor. Sadece erkeklerin giydiği bu kıyafet, özel günlerde tercih ediliyor.

 

6

 

İNUİTLER

Eski adıyla Eskimolar olan İnuitler’in kıyafeti ise Anoraklardır.  Alaska, Kanada, Grönland gibi ülkelerde yaşadıkların bu kıyafeti tercih ederler. Avladıkları hayvanların derilerinden ve kürklerinden dikerler Anoraklarını.

 

7

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.