Uluç Özcü

Adım Uluç Özcü, 1977 İstanbul doğumluyum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Fotoğrafla tanışmam 1997 yılında üniversiteye başladığım ilk sene oldu. Elime bir Zenit 122 geçti. Ne değişik bir makineymiş bu deyip çekmeye başladım. O zamanlar makine hiç elimden düşmezdi. Gerçi şimdi de düşmüyor pek! Çünkü fotoğrafla başlayan serüvenim profesyonel olarak hala sürüyor.

Fotoğrafçılık dışında video prodüksiyonu da yapıyorum. Sizle paylaştığım fotoğraflar ise işlerimden arta kalan zamanlarda gözlerimi temizlemek için çektiğim fotoğraflar. Herhangi bir belgesel, foto röportaj, portre vb. tadında çalışmalar yapmıyorum ya da bir konuyu takip etmiyorum. Kendi içimde serbest çekiyorum. Daha önce yıllarca Picus Edebiyat Dergisi, Esquire, GQ, Aktüel gibi birçok dergiye çekim yaptığım uzun dönemin sonlarına doğru, çekimlerimde, çekimin çatısını oluşturan konunun / objenin kadrajım içinde giderek küçüldüğünü / minimalleştiğini gördüm. Gözüm bu yönde evrilmeye başladı. Bilinçli bir yöneliş değildi, tam tersine fotoğrafın beni sürüklediği istikametti. 2012’den sonra mobil fotoğrafçılık hayatımıza girdi akıllı telefonlarla birlikte.

Akıllı telefonlarla uzun dönem ciddi bir şekilde kadrajımı geliştirdim. Sonuçta en basit bir dijital fotoğraf makinesindeki optik zoom özelliğinden bile mahrum olan akıllı telefonlarla oldukça neşeli zamanlar geçirdim. Özel olarak tercih ettiğim veya kullandığım bir makine yok, özel anlam ithaf ettiğim bir makinem de yok. Kendi özel çalışmalarım için elime ne geçerse onla çekim yaparım dijital, analog, orta format, aynasız fark etmez.

Herhangi bir akımın veya disiplinin bir parçası değilim. Soyut dışa vurumculuğun biçime ve duyguya verdiği aşırı öneme tepki olarak doğmuş minimalist akım son zamanlarda yaptığım çalışmaların çoğunluğunu oluşturuyor.

Processed with VSCOcam with 8 preset

IMG_6939

Processed with VSCOcam with lv01 preset

Processed with VSCOcam with h6 preset

Processed with VSCOcam with m5 preset

Processed with VSCOcam with b5 preset

Processed with VSCOcam with n3 preset

Processed with VSCOcam with x5 preset

Processed with VSCOcam with m3 preset

Processed with VSCOcam with c1 preset

Processed with VSCOcam with b5 preset

Processed with VSCOcam with m5 preset

Processed with VSCOcam with 6 preset

Processed with VSCOcam with h2 preset

Processed with VSCOcam with 7 preset

Processed with VSCOcam with p6 preset

Processed with VSCOcam with m5 preset

Processed with VSCOcam with m5 preset

Processed with VSCOcam with h3 preset

Processed with VSCOcam with f2 preset

IMG_6824

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.