Umberto Eco Kaleminden 2100 Yıllık ‘Antik Yunan’ Tarihi

İtalyan yazar Umberto Eco’nun editörlüğünü yaptığı tarih dizisinin son kitabı ‘Antik Yunan’ okuyucuyla buluşuyor.

2100 yıllık geçmişi; MÖ. 1700’lerin Girit kültüründen MS. 400’lere dek uzanan çağı ele alan ‘Antik Yunan’ kitabı, Umberto Eco imzası taşımasıyla okuyucu tarafından ilgiyle karşılanıyor. Eco, ayrıca Gülün Adı, Foucault Sarkacı gibi eserleriyle de tanınıyor.

‘Antik Yunan’ kitabı Alfa Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

“Yönetim biçimimiz komşularımızın yasalarını örnek almaz, çünkü biz başkalarını örnek almaktan çok başkalarına örnek oluştururuz. Yönetim biçimimiz az sayıda insanın değil çoğunluğun sivil haklarına saygı duyulmasına izin verdiği için adına demokrasi denir.  Şahsi ilişkilerimizi birbirimize zarar vermeden yaşarız ve kamusal hayatta başkalarına saygı gösteririz; yöneticilere ve haksızlıklara uğrayanları korumak için oluşturulan kurumlara ve özellikle yazılı olmamalarına rağmen onları ihlal edenlere utanç getiren saygımız, yasaları ihlal etmemize engel olur. […]
Güzel olanı severiz, ama ciddiyetle ve kendimizi bilgiye adarız, ama zayıflık sergilemeden; zenginlikten de ahmakça bir kibirden çok, sunduğu eylem imkânından dolayı yararlanırız ve yoksulluk utanç verici değildir, yoksulluktan kurtulmak için hiçbir şey yapmamak daha utanç vericidir. Kamusal işlerle ve şahsi işlerle bir arada ilgileniriz, başka faaliyetler yürütsek bile kamusal çıkarları ihmal etmeyiz.”
—Perikles’in konuşması, Thukydides, Peloponnessos Savaşları, II 37-40

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.