Umberto Eco’nun Son Seçkisi Türkçede Yayımlandı!

Dünyaca ünlü İtalyan yazar Umberto Eco’nun ölmeden önce hazırladığı son seçki olan kitabı ‘Budalalıktan Deliliğe’ (Papa Satan Aleppe) Kırmızı Kedi Yayınları etiketiyle ilk kez Türkçede.

Yazarın 2000-2015 yılları arasında kaleme aldığı yazılarından derlenen kitap, içinde yaşadığımız dönemin akışkan doğasını yansıtıyor. Eco kendine has ironik yaklaşımıyla; insanların görünür olma tutkusundan sosyal medyanın toplumu biçimlendirmedeki rolüne, komplo teorisi çılgınlığından James Bond’un meşhur Martini tarifine, ırkçılığın yeni biçimlerinden felsefe ve kitaplara kadar pek çok konuya değiniyor.

Yazar; hayatın akışı içinde pek üstünde durmadığımız ya da anlamak için kafa yorduğumuz ne varsa, ‘Budalalıktan Deliliğe’, her şeyi son kitabında bir araya getirerek okuyucuya bir ‘veda şarkısı’ armağan ediyor.

”Toplum kavramındaki krize paralel, insanların birbirini bir yol arkadaşı değil de, aksine sakınılması gereken rakipler olarak gördüğü frenlenemeyen bir bireysellik doğar. Bu ‘öznelcilik’, modernitenin temellerine bomba döşemiş ve onu kırılganlaştırıp hiçbir referans noktasının bulunmadığı, her şeyin bir tür akışkanlık içinde eridiği bir konuma sokmuştur.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.