Tespit Mizahının Kralı: Umut Sarıkaya

Umut Sarıkaya kimdir? Umut Sarıkaya karikatürleri

Bu haftaki konumuzda Tespit Mizahı’nın Kralı Umut Sarıkaya’yı yakından tanıyoruz. Peki, mizah dolu karikatürleriyle binlerce kişi güldüren Umut Sarıkaya kimdir? En güzel Umut Sarıkaya karikatürleri nelerdir?

Umut Sarıkaya Kimdir?

Umut Sarıkaya, 26 Nisan 1980 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiş bir Anadolu çocuğudur. 1996 yılında İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesine giren Sarıkaya, öğrenim süreci boyunca çeşitli dergilerde çalıştı.

İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilim Fakültesinden sonra bir süre mühendislik yapan Sarıkaya, mezun olduktan kısa bir süre sonrada binlerce kişinin gönlünde taht kuracağı karikatüristliğe başladı.

İlk amatör karikatürleri Leman dergisinde yayınlanan Sarıkaya, 2002 yılında ise Kemik dergisinde çeşitli köşeler hazırladı. Daha sonrasında Penguen’de çizmeye başladığı ”İşimdeyim Gücündeyim” isimli köşesi ve ‘‘Benim de Söyleyeceklerim” var başlıklı içerikleriyle adından bir hayli bahsettirdi.

Penguen dergisiyle beraber adını duyurmayı başaran genç sanatçı, takvimler 2007 yılını gösterdiğinde Yiğit Özgür ve bir grup arkadaşıyla birlikte Penguen’den ayrılarak Uykusuz dergisini kurdu.

Sarıkaya, ‘‘İşimdeyim Gücündeyim” köşesindeki karikatürlerle çocukluğuna dair mahalle hayatı ve sokak muhabbetlerini ele alıyor. Bunun haricinde ”Benim de Söyleyeceklerim” yazı köşesinde yine aynı konuları ele alan sanatçı, bu kısımda ise dünya görüşünü edebi bir dille okuyucusuna aktarmayı başarıyor.

Sarıkaya aynı zamanda kullanmış olduğu  mizahi ve edebi dil ile hayranlarını etkilemeyi başarıyor. Genç sanatçı, espri tarzıyla da ön plana çıkıyor. Bu da karikatürlerini daha çekici bir hale getiriyor. Tüm bunlardan bahsettiysek, o zaman gelin Umut Sarıkaya’nın karikatürlerine yakından göz atalım. İşte karşınızda Umut Sarıkaya karikatürleri!

Umut Sarıkaya Karikatürleri!

Umut Sarıkaya Kitapları

  • Benim de Söyleyeceklerim Var, 2005 – Doğan Kitap
  • Benim de Söyleyeceklerim Var 2, 2009 – Mürekkep Yayınları
  • İşimdeyim Gücümdeyim, 2011 – Mürekkep Yayınları

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu konuyla beraber Umut Sarıkaya kimdir sorusunun cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık. Bundan önceki konumuzda ise Varlık ve Hiçlik Arasında Bir Rüya İçin Ağıt: Shirin Neshat‘a değinmiştik. Dilerseniz okumaya bu yazıdan devam edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.