UMUTLU BİR SERGİ: “UMUTSUZ BOŞLUK”

Deli sorar:

-Niçin durup dururken Paris’e gitmeye karar verdiniz?

Kadın cevap verir:

-Galiba kendimizden kaçıyoruz.

Kocası da:

-Kim bilir belki de bir umutsuz boşluktan (from hopeless emptiness) kaçıyoruz.

-İşte şimdi konuştun, diye mukabele eder deli ve hemen ardından şu harika tespiti yapar: Plenty of people on to the emptiness, but it takes real guts to see hopelessness. (Çoğu insan boşluğun farkındadır, ama umutsuzluğu görmek gerçekten cesaret ister.)

 

Dücane Cündioğlu’nun “Umutsuz Boşluk” makalesi, başrollerini Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet’in oynadığı Sam Mendes’in Revolutionary Road (2008) adlı filminden bir sahne ile başlar.

İnsanın sınırları bilinmeyen, görünmeyen boşluğun kendisine ve o boşluğun yarattığı umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini vurgulayarak başlayan makale, bir sergiye ilham kaynağı oldu. Mehmet Dere’nin kavramsal çerçevesini ürettiği ve sanatçı olarak dahil olduğu sergi, Yunus Emre Erdoğan, İsmail Şimşek ve Nezaket Ekici’nin çalışmalarından oluşuyor.

Sergi; sanatın özerkliğini, sanatçının ona tahsis edilen alanlar dışında kendi aradalığını; tahayyül ve akıl arasında genişletmeye ve bu sorumluluğu alabilme anlamında bir davet niteliği taşımaktadır. Sergi, sanat ile yaşam arasındaki dengeyi; bir kez daha ‘sanatın özerkliği’ adına sanat dünyası ve kurumsal yapısını muhafaza eden sisteme meydan okumak için sanatçılar tarafından oluşturulan boşluğu yeniden düşünmeye çalışan mütevazı bir giriş olarak okunmalıdır.”

 

Sergi 10 Mart’a kadar ‘SANATORIUM’da devam edecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.