ÜNLÜ MÜZİK GRUPLARI VE İSİMLERİNİN HİKAYELERİ- I

Müzik gruplarının isimlerine kavuşma süreçleri ilginç hikayeler içerebiliyor. Sizler için birkaç ünlü İngiliz müzik grubunun isim hikayelerini derledim.

OASIS

Dünya rock müzik tarihine özellikle 90’lı yıllarda damgasını vurmuş britpop grubu Oasis’in ”düşman kardeşlerinin” marifetlerini hepiniz duymuşsunuzdur. Son aylarda Liam ve Noel sosyal medya üzerinden grubun bir araya geleceğine dair ipuçlarıyla dolu paylaşımlar yaptılar; buna ek olarak Liam’ın grubu ”Beady Eye” dağıldığında beklentiler daha da yükseldi fakat beklenen Oasis birleşmesi Noel’in Liam’la çalışmanın mümkün olmadığını söylemesiyle en azından yakın gelecekte olası görünmüyor.

Grup önce ‘’The Rain’’ ismini taşıyordu. O dönemdeki vokalistleri Chris Hutton’dan memnun olmayan gitarist Paul Arthurs bir tanıdığı olan Liam Gallagher’ı onun yerine denedi. Gallagher gruba girince grubun ismi ‘’Oasis’’ olarak değişti. İsim, The Beatles’ın da sahne aldığı ‘’The Oasis Leisure Center’’dan geliyor. Oasis’in Türkçe karşılığı ise ‘’vaha’’.

THE CURE

Grup üyelerinin ilk buldukları isim grubun erken dönem şarkılarından ‘’Easy Cure’’du. Bu isim daha sonra solist Robert Smith’in ismi fazlaca ‘’amerikan ve hippi’’ bulması üzerine değiştirildi. The Cure, 37 yıllık kariyerlerine 2015’te yayımlanacak ”4:14 Scream” albümüyle devam edecek. Meraklılarının, geçtiğimiz günlerde Noel sebebiyle Londra’da 3 gün üst üste düzenlenen ve grubun özel olarak seçtiği 40 şarkının çalındığı konseri paylaşım platformlarından izlemelerini öneririm.

COLDPLAY

Coldplay ismiyle tanıdığımız post-britpop grubunun ismi ‘’Starfish’’ iken, arkadaşlarının müzik grubunun ismi ‘’Coldplay’’di. Diğer grup, isimlerini daha fazla kullanmak istemeyince grup üyeleri ‘’Coldplay’’ ismini kullanmak için izin istedi. Coldplay isminin aslı nedir diye sorarsanız, toplama bir şiir kitabının isminden alıntıymış.

PINK FLOYD

Geçtiğimiz aylarda son albümlerini yayımlayan efsanevi progresif rock grubu Pink Floyd çeşitli isimler altında sahneye çıkmış ve bunların içinde ‘’Tea Set’’ de var. Fakat grup üyeleri bu isimle başka bir grupla pişti olunca Syd Barrett, iki blues müzisyeninin (Pink Anderson ve Floyd Council)  isminden yola çıkarak, ‘’The Pink Floyd Sound’’ ismini önerir. Bir süre ‘’The Tea Set’’ ve ‘’The Pink Floyd Sound’’ isimleri arasında tereddüt yaşayan  grup üyeleri en sonunda ‘’Sound’’ kısmını atarak ikinci seçenekte karar kılarlar ve en sonunda ‘’The’’ bölümüne de 1970’te veda ederek isimlerine kavuşurlar.

QUEEN

Asıl isimleri ‘’Smile’’ olan grubun ismini hepimizin kalbinde ayrı bir yeri olan solist Freddie Mercury değiştirmiş.

Mercury: ‘’Yıllar önce ‘’Queen’’ ismi aklıma geldi. Bu sadece bir isim ama açıkçası krallara layık ve görkemli. Bu güçlü bir isim, evrensel ve dolaysız. Bu isim çok fazla yoruma açıktı ve tabi ki ismin eşcinsellik göndermelerinin de farkındaydım ama bu düşünülenler bu ismin sadece bir yönünü oluşturuyordu.’’

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.