Ünlü Ressam Caravaggio’yu Sanat Öldürmüş

Barok sanatın ilk büyük sanatçısı olan İtalyan ressam Caravaggio’nun İtalya Toskana’da bulunan kemikleri sanatçının ölüm nedenini ortaya çıkardı. 400 yıl önce hayatını kaybeden sanatçının yapılan araştırmalar sonucunda zehirlendiği öğrenildi. Aşırı doğalcı üslubu ve ışık-gölge karşıtlığına dayanan biçim düzenlemeleriyle 16.yüzyıl resim sanatında yeni bir çığır açan Caravaggio’nun kısa ve trajik yaşamının resim sanatı uğruna sonlanmış olabileceği düşünülüyor.

unlu-ressam-caravaggionun-olum-nedeni1
Bilim insanları karbon tarihleme, DNA testleri sayesinde Toskana’da %85 olasılıkla Caravaggio’ya ait olduğu düşünülen kemik kalıntılarına ulaştıklarını belirttiler. Yapılan testlerde ortaya çıkan kurşun seviyesi onu delirtecek ve ölümüne sebebiyet verecek derecedeydi. Sonuçları basınla paylaşan araştırmacı Silvano Vinceti, “Kurşunun, ressama boyalardan geçmiş olma ihtimali çok yüksek ve Caravaggio’nun boyalarla çok dağınık şekilde çalıştığı da biliniyor. Fakat kurşun zehirlenmesi tek başına yeterli bir ölüm nedeni değil. Caravaggio’nun enfeksiyonlu yaralarının olduğunu ve güneş çarpmasına da maruz kaldığını düşünüyoruz.” dedi.
Sanat tarihçileri yapılan bu araştırmalar doğrultusunda şimdiden Goya ve Van Gogh’un da boyalarındaki kurşunun olumsuz etkilerine maruz kalarak depresyon, ağrı ve karakter değişimi gibi sıkıntılar yaşadıklarından şüphelenmeye başladılar.

unlu-ressam-caravaggionun-olum-nedeni4

Kaynak: arkeofili

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.