fbpx

Ünlü Ressamların Ünlü Tabloları 2


Diego Velazquez / Nedimeler

ünlü-ressamlarin-ünlü-tablolari6
İspanya altın çağının önde gelen isimleriden olan Velazquez, 1656’da “Las Meninas (Nedimeler)” tablosunu yapmıştır.Seyirciye farklı noktalardan perspektif sunmasıyla ve karışık kompozisyonuyla etkileyici bir resimdir. Bu nedenle Batı resim sanatında en çok analiz edilen tablolardan biri olmuştur.
İspanya Kralı IV.Philip’in sarayındaki bir odayı gösteren tablonun ön düzleminde genç prenses Margaret Theresa, nedimeleri, iki cüce ve bir de köpek bulunmaktadır. Onların arkasında da dadı ve koruma durmaktadır. Tablonun içindeki ilginç detaylardan birisi de arkadaki aynada görünen silüetlerdir. Kral ve kraliçe portrelerinin yapılması için poz verirler. Bu aynadaki yansıma ile görsel efekt yapılmıştır.
Geri plandaki figür kraliçenin kahyasıdır. Bu kişinin kapıdan girmek ya da çıkmak üzere mi olduğu bilinmemektedir. Ama reverans yapan figür nedeniyle kral ve kraliçeye çıkmaları için kapıyı açtığı söylenir.
Eser, genç prenses, Velazquez’in kendisi ve ayna olmak üzere birden fazla odak noktası içerir. Bu odak noktaları birbirinden ışığın ustaca kullanımıyla ayrılır.
Resimdeki oda aynı zamanda bir sanat galerisidir. Görünen tabloların Tiziano, Rubens ve Raffaello’ya ait olduğu biliniyor.
Sanat tarihinin en başarılı yapıtlarından biri olan ‘Nedimeler’ birçok sanatçıya örnek olmuştur. Picasso 1957 yılında Nedimeler’in 58 farklı biçiminden oluşan bir koleksiyon yapmıştır.

Johannes Vermeer / İnci Küpeli Kız

ünlü-ressamlarin-ünlü-tablolari7

“Kuzey’in Mona Lisa’sı” olarak adlandırılan Vermeer’in en başarılı resmi olan ”İnci Küpeli Kız”, bir genç kızın masumiyetini ve bakışlarındaki etkileyiciliğini yansıtır. Gerçek kişiliği yansıtmak amaçlı yapılmadığı için portre olarak değerlendirilmez. Vermeer’in bu tablosunda kullandığı modelin kimliği bilinmemektedir. Tıpkı Mona Lisa gibi belki de onu bu kadar etkileyici yapan budur.
Sakinlik içinde olan bu kız sanki bir anı yansıtan bir görüntü gibidir. Sanki bir anda seyirciye dönmüş bakışları ile etkisi altına almıştır. Resmin odak noktasındaki küpe en ışıltı saçan kısımdır. Kızın mavi-sarı türbanı ise dönemin modasını yansıtır. Özenle yapılmış kıvrımları ve renklerin kullanımındaki ustalıkla hemen dikkati çeker.
Vermeer karanlık arka planın üstünde lacivert taşı gibi pahalı boyaları kullandı. Pürüzsüz fırça darbeleriyle resmine üç boyutluluk havası katmıştır. Vermeer’in ünü öldükten sonra tüm dünyaya yayıldı.

Rembrandt / Gece Devriyesi

ünlü-ressamlarin-ünlü-tablolari8

Rembrandt’ın en ünlü eseri olan “Gece Devriyesi” kalabalığın içinde dinamik ve hareketli bir grup portresi olarak dikkat çeker. 28 figürden oluşur. Yüzbaşı Frans Banning Cocq ve Teğmen Willem van Ruytenbuch komutasındaki şehir muhafızlarının gece devriyesinin anlatıldığı tablonun en dikkat çeken yanı ışık oyunları sayesinde esrarengiz bir hava yaratılmış olmasıdır. Bu tabloda Barok tarzın en önemli özelliklerinden ışık gölge karşıtlığı ressam tarafından ustaca kullanılmıştır. Tüm figürler canlıymış gibi algılanır.
Yarattığı etkiler ile durağan örnekleri arasından sıyrılır, son derece canlı bir eserdir. Sanat tarihinin en önemli eserlerinden biri sayılmasının bir nedeni de budur.

Tiziano Vecelli / Urbino Venüsü

ünlü-ressamlarin-ünlü-tablolari9

Venedik Okulu sanatçılarından olan Tiziano Vecelli, aşk ve güzellik gibi kavramları, yaşamsal izleri içinde barındırarak resmetmiştir. Venedik’in Giorgione’den sonra en önemli sanatçısı olan Tiziano, onun aksine daha dünyasal bir yaklaşıma sahiptir. Ustası kabul edilen Giogione’den aldığı ”Uyuyan Venüs” adlı resmin kompozisyonunu ”Urbino Venüsü”ne uygulamıştır. Bu resim de daha sonraları da Manet’in Olimpia’sına ilham kaynağı olacaktır. Diagonel olarak yerleştirilen çıplak kadın figürü bir iç mekana yerleştirilmiştir. Arka fonda ise Rönesans fonu olan manzara yerine ayakta duran ve elbiseleri hazırlayan bir kadın ve sadakati temsil eden uyuyan bir köpek resmedilmiştir.
Resimdeki kadının elindeki güller Venüs’ün simgesidir. Diğer eli ise resmin merkezinde cinsel bölgesini kapatır. Tiziano kadına şehvetli bir duruş vermiştir. Venüs, çıplak olmasına aldırmadan seyircinin gözünün içine bakar. Eserin arka planındaki hizmetçi sandığı karıştırarak Venüs’ün elbiselerini bulmaya çalışırken görülür.
Eseri Urbino Dükü sipariş vermiştir. Resmin Urbino Dükü’nün çok genç yaştaki eşine mesaj verme niteliği taşıdığı düşünülür. Yatağın ucundaki köpek sadakatin sembolüdür fakat Venüs’ün şehvet ve erotizim içeren bakışları vardır.
Resmi tam ortadan ayıran koyu renkteki kısım ve Venüs üzerinde patlayan ışık sanatçının çok farklı yöntemler kullandığını gösterir. Bu eserde bir çok zıtlığın birbirini dengelediğini ve birleştirdiğini görürüz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.