Ünlü Sanatçılar Hakkında Az Bilinen Gerçekler Birer Portre İle Nasıl Anlatılır? James Gulliver Hancock

“Chupa Chups” adındaki lolipopların logosunun Salvador Dali tarafından dizayn edildiğini  ya da Vincent Van Gogh’un yüzlerce eser vermiş olmasına rağmen hayatı boyunca sadece bir resim satabilmiş olduğunu biliyor muydunuz?

Sanatçı James Gulliver Hancock; ünlü düşünür, yazar ve ressamların hayatına dair az bilinen gerçekleri bir kitapta toplamış. Hem de bunu öyle bir yöntemle yapmış ki, bu gerçekleri görsel bir yolla öğreniyorsunuz. Hancock, sanatçıların bir portresini bu sanatçıların hayatında yer alan ilginç eşya, kişi ve mekanlarla birlikte bir postere resmetmiş. Böylece, ortaya görsel bir biyografi çıkmış. Birbirinden farklı 50 ünlü sanatçıyı içeren kitabın ismi “Artists, Writers, Thinkers, Dreamers: Portrait of 50 Famous Folks and All Their Weird Stuff.” Bu 50 ünlü sanatçı ve düşünürlerden bazıları: Leonardo da Vinci, Salvador Dali, Vincent van Gogh, Frida Kahlo, Andy Warhol, Marie Curie, Napoleon Bonaparte, Oprah Winfrey, Harry Houdini, Bruce Lee ve Grace Kelly gibi geçmişten günümüze kadar uzanan ünlü isimler.

Maalesef kitabın Türkçe çevirisi yok. Ayrıca kitabı Türkiye’deki kitap marketlerde bulmak da pek mümkün değil. Ancak internet üzerinden sipariş ile getirtilebiliyor. Bu sanat eseri olmaya aday kitabı mutlaka kütüphanelerimize armağan etmek gerek. İngilizce bilmeyenler için çok büyük bir sorun olacağını sanmıyorum çünkü bahsettiğim gibi genel olarak görsele dayalı bir biyografi ile karşı karşıya kalacaksınız. Yazılı metinler ise iki ya da üç kelimeden ibaret.

Kitaptan birkaç örnek sayfayı sizler için derledik!

james-gulliver-hancock (3)

Queen Elizabeth I

james-gulliver-hancock (4)

Frida Kahlo

james-gulliver-hancock (5)

Leonarda da Vinci

james-gulliver-hancock (6)

Salvador Dali

james-gulliver-hancock (7)

Vincent Van Gogh

james-gulliver-hancock (8)

Andy Warhol

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.