Ünlü Yönetmenlerden Kısa Filmler

Uzun metraj filmlere nazaran, kısa metraj film yapmak daha zordur. Bunun başlıca sebebi ise zaman gibi bir kısıtının olmasıdır. Bir hikayeyi kısa bir zaman içerisinde izleyiciye aktarmak durumundasındır. Fakat uzun metraja geçmeden önce de kısa metraj bu iş için bir başlangıç noktasıdır. Öğrenme aşamasıdır. Şuan tanıdığımız, filmlerini bin bir zevk ile izlediğimiz birçok ünlü yönetmende kısa film aşamalarından geçmiştir ve bize gelecekte yapacakları o mühim eserlerinin sinyallerini vermiştir.

En Blomst-Lars von Trier 1971

Trier’ı kuşkusuz yaptığı çarpıcı ve sıra dışı birçok kült filmin babası olarak nitelendirebiliriz. En Blomst ise henüz 15 yaşında iken yaptığı filmidir yönetmenin. Diğer filmlerindeki o ağır üslubu henüz kendisine oturmamış ki bu filmi daha hafiftir.

Vincent – Tim Burton 1982

Bu filmin yönetmenini söylemesek dahi izlerken Tim Burton parmağı olduğunu anlayabilirsiniz. Sinemanın en tuhaf yönetmeni olan Burton, Vincent adında 7 yaşındaki bir çocuğun iç dünyasını Burtonvari ele alıyor.

Freiheit-George Lucas 1966

Star Wars ile sinemanın adını mıh gibi aklında tuttuğu yönetmen Lucas’ın özgürlüğü anlattığı ilk filmidir.

Doodlebug-Christopher Nolan 1997

Nolan gibi bir dâhinin tüm filmlerinden önce 1997 yılında yaptığı bu ilk filmi, bize geleceğe ilişkin spoiler verir nitelikte. Film, İnception’ın fikir babası olarak değerlendirilebilir.

The Big Shave-Martin Scorsese 1967

Amerikan yeni dalga akımının bayrak taşıyanlarından biri olan Scorsese bu ilk filminde, tıraş olmasına gerek olmayan bir adamın tıraş olmasını ele alıyor. Sonunda akan kanlar ile gelecekte yapacağı filmlerin sinyalini de vermiş oluyor.

Luxo Jr.- John Lasseter 1986

Bugün animasyonlarını keyifle seyrettiğimiz Pixar şirketinin, Toy Story, A Bug’s Life gibi filmlerin yönetmeni olan John Lasseter tarafından yapılan ilk animasyon filmidir. Aynı zamanda da şirketin simgesi haline gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.