Ünlü Yönetmenlerin Bilinmeyen Yönleri

Aşağıdaki listede sinema tarihine damga vurmuş filmlere imza atan yönetmenlerin davranışlarını, fobilerini, takıntılarını okuyacaksınız. Hazır olun çünkü bu liste sizi hayli şaşırtacak.

W. GRIFFITH

D. W. GRIFFITH

W. GRIFFITH, subay babasının kılıcını ölene kadar şöminesinin başından ayırmamıştır. Saç dökülmesinden nefret eden Griffith, güneşin saçı beslemesi için kendine özel bir haşır şapka üretti. Aynı zamanda ırkçı kimliğiyle de dikkat çeken yönetmen, filmlerindeki siyahi rolleri bile beyazları boyayarak gerçekleştirmiştir.

ALFRED HITCHCOCK

ALFRED- HITCHCOCK

ALFRED HITCHCOCK, evinde verdiği partilerde tüm yemekleri maviye boyatıp renk ile iştah arasındaki ilişkiyi anlamlandırmaya çalışmıştır. Bir rahatsızlığı sonucu ameliyat ile göbek deliğini kaybeden Alfred, sette göbeğini açarak oyuncuları sık sık korkuturdu. Kadın kıyafetlerini giymekten haz alırdı. North by Northwest’in 44.dakikasında bir trende görülen turkuaz elbiseli şişman bir kadın vardır. Bunun Alfred olduğu iddia edilmektedir. Yumurtalardan  inanılmaz bir şekilde korkardı.

“Korkmaktan öte, tiksiniyorum. O hiçbir deliği olmayan, yuvarlak beyaz şeyler… Yumurtanın sarısının parçalanıp sıvısını akıtmasından daha tiksinç bir şey gördünüz mü? Kan neşelendirir, kırmızıdır. Ama yumurtanın sarısı, tiksinti vericidir. Hiç tatmadım. “

CHARLIE CHAPLIN

CHARLIE- CHAPLIN

CHARLIE CHAPLIN, Chaplin’e benzeyenler yarışmasına katılmıştır ve yarışmayı kaybetmiştir. Time Dergisi’nin kapağında yer alan ilk yönetmen ve ilk aktördür. Kapitalizm karşıtı olduğu için ABD’den sürgün edilmiştir. O kadar kötü kokuyormuş ki bu yüzden bir yönetmen onunla çalışmayı reddetmiştir. Çorabından takım elbisesine kadar hiçbir giysisini değiştirmeden iki hafta dolaştığı bilinir. Aynı zamanda lastik fobisi vardır.

INGMAR BERGMAN

INGMAR-BERGMAN

INGMAR BERGMAN, ailesi o kadar katıydı ki bir kuralı çiğnediğinde tüm aile o evde yokmuş gibi davranırdı. Babası onu halı dövücüyle döverdi ve ardından günahlarının affedilmesi için babasının elini öpmek zorunda kalırdı. Küçükken bakıcısı onu bir morgun içine kilitlemiştir. Saatlerce orada kalmıştır. Filmlerinde hayaletleri işleyen BERGMAN, evine iki ruhun musallat olduğunu söylemiştir.

ROMAN POLANSKI

ROMAN- POLANSKI

ROMAN POLANSKI, 2. Dünya Savaşı’nda Almanmış gibi davranarak hayatta kalabilmeyi başardı. Karısı ve üç arkadaşı Charles Manson ailesi tarafından canice öldürüldü.

HOWARD HAWKS

HOWARD-HAWKS

HOWARD HAWKS, Casablanca’yı yönetmesi için teklif verilmişti fakat karısı senaryoyu berbat bulduğu için geri çevirdi. Eşiyle ortak banka hesabındaki tüm parayı eşinin izni olmadan çekip at yarışlarına yatırmıştır. 

LUIS BUNUEL

LUIS-BUNUEL

LUIS BUNUEL, evinin arka bahçesinde sıçan, maymun, papağan, şahin, yılan, Afrika kertenkelesi ve bir sürü gri fare barındıran küçük bir hayvanat bahçesi yapmıştır. Farelerin birleşmesini izlemekten ayrı zevk alıyordu. Yemek buluşmalarına geç kalmasına asla tahammül edemezdi. Arkadaşları geç kaldığında tüm yemeği kapının önüne dökmüştür.

FEDERICO FELLINI

FEDERICO-FELLINI

FEDERICO FELLINI,  La Dolce Vita filmiyle ‘paparazzi’ terimini sözlüğe sokan kişidir. Penus isimli medyumu eşliğinde sürekli ruhlar alemi ile iletişime geçmeye çalışırdı. Fellini, bir grup insanın gözetimi altında uyuşturucu kullanmıştır. Hatta bunun ses kaydını bile yapmıştır. Kendine geldiğinde o uyuşturucu ile tatmin olamadığını dile getirmiştir.

STANLEY KUBRICK

STANLEY-KUBRICK

STANLEY KUBRICK, tipografi takıntısı vardı. Yazı tipleri üzerine devasa bir kitap koleksiyonu vardı. Hayvanlara karşı zaafı vardı. Köpeği hasta diye çekime aylarca ara vermişliği bile vardır. Hatta bir keresinde Full Metal Jacket filminin setinde bir tavşan ailesinin kazayla ölmesi sonucu o günkü çekimi iptal etmiştir. Çoğu şeyden inanılmaz derecede korkardı. Mikroplardan korktuğu için, ekipte grip olan biri sete asla gelemezdi. Şoförünün arabayı hızlı kullanmasını yasaklamıştı. Bir keresinde kendi dişçisini Bronx’tan Londra’ya getirtmişti. Dişçisinin lisansı İngiltere’de geçerli olduğu için tedaviyi Amerika Elçiliğinde yapmak zorunda kaldılar. Bir rivayete göre Neil Armstrong’un aya inme videosu tamamen sahtedir ve bu görüntüleri Kubrick yönetmiştir. Fakat buna dair bir kanıt yoktur.

ORSON WELLES

ORSON WELLES

ORSON WELLES, iç çamaşır fetişiydi. Sevgililerinden söylediği şeyleri giymelerini isterdi. Elizabeth Short’u onun öldürdüğünü düşünüyorlardı fakat hiçbir zaman tam olarak gerçeğin ne olduğu ortaya çıkmadı. Alfred H. gibi değişik bir şaka anlayışı vardı. İdrar ile birleştiğinde kırmızı renge dönüşen bir karışım bulmuştu. Bir partide havuza bundan döktü ve havuza idrarını yapanları anlamış oldu. Daha sonra havuzun içinde çıngıraklı yılan olduğunu söyleyip panikle havuzu boşalttırdı.

JOHN FORD

JOHN-FORD

JOHN FORD, sert yapılı bir yönetmendi. Setteki herkes ondan korkardı. Taktığı siyah göz bandıyla ünlenmişti. Çekimlerin dört gün geriden geldiğini söyleyen yapımcı karşısında senaryodan rastgele dört sayfa yırtıp “şimdi zamanında gidiyoruz” demiştir.

MARTIN SCORSESE

MARTIN-SCORSESE

MARTIN SCORSESE, bir filminde Çin’in Tibet’e gerçekleştirdiği yıkımı anlatması Çin tarafından eleştirilmiş ve Tibet’e girişi ölene kadar yasaklanmıştır.

DAVID LYNCH

DAVID-LYNCH

DAVID LYNCH dokularını incelemek için hayvanları kesiyordu. Kadavraları parçalara ayırdıktan sonra onları dikerek deri ve iç organları kalaslar üzerine germekten hoşlanıyordu.

DARREN ARONOFSKY

DARREN- ARONOFSKY

DARREN ARONOFSKY, Requiem for a Dream ile insanların algılarını bozmuştur. Bu filmi için Sara Goldfarb, Jennifer Connelly ve Jared Leto’dan bir ay boyunca şeker yememelerini ve seks yapmamalarını istedi. Filmi izlediğiniz zaman nedenini gayet net anlıyorsunuz.

TIM BURTON

TIM-BURTON

TIM BURTON  kostüm ve dekor takıntısı yüzünden çekimleri uzatan isimlerden. Önceden hazırlanmış sahne dekor ve kostümleri çekim sırasında kafasına yatmazsa her şeyi durdurup o an içinden ne geliyorsa, neyin yakışacağını düşünüyorsa o biçimde dekor ve kostümleri değiştirirmiş.

QUENTIN TARANTINO

QUENTIN-TARANTINO

TARANTINO‘nun ayak fetişisti olduğunu bilmeyen yoktur herhalde. Pulp Fiction’daki meşhur ayak masajı, Kill Bill serisiyle Uma Thurman’ın ayaklarını ne kadar beğendiğini sürekli dile getirmesi ve Death Proof filmi bunu açıkça belli ediyor.

STEVEN SPIELBERG

STEVEN-SPIELBERG

STEVEN SPIELBERG,  storyboard konusunda fazlaca hassas bir isim. Steven Spielberg ‘storyboard’suz sete ayak basmayanlardan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.