UNUTULMAZ SANATÇI LOU REED’İN KAYIP ŞİİRLERİ BİR KİTAPTA TOPLANIYOR!

‘Biz, duygunun ötesinde umutsuz insanlarız.’ diyor Lou Reed bir şiirinde. Şimdi ise kalbimizden geçen bu güzel sözleri, ‘Do Angels Need Haircuts?’ isimli bir kitapta toplanıyor. Nisan ayında çıkması planlanan kitapta, sanatçının 1970 yılında yazmaya başladığı ve şimdiye kadar hiç haberdar olmadığımız şiirleri yer alacak.

2013 yılında 71 yaşındayken yaşamını yitiren, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve gitarist Lou Reed’den gelen bu hoş haberi paylaşmak haftama hem neşe katıyor hem de şarkıları tekrar tekrar dinleyerek onu bir kez daha anmamı sağlıyor. Böylece ‘Perfect Day’ parçası ile çok uzun zamandır kalbimde taht kurmuş olan Lou Reed, bugünün mutluluğu oluveriyor.


Sanatçı, 2 Mart 1942’de Brooklyn, New York’ta dünyaya geliyor. 1965’te Andy Warhol’un yönettiği bir rock grubu olan ‘The Velvet Underground’u kuruyor. Reed, içinde Coney Island Baby ve Berlin’in de bulunduğu 16’dan fazla albüme imza atıyor ve 1970 yılının Ağustos ayında, 28 yaşındayken ‘ The Velvet Underground’dan ayrılıp, New York, Long Island’a taşındıktan sonra bir süre babasının muhasebe firmasında çalışıyor.

Gruptan ayrıldıktan sonra geçen altı ayda aldığı müziği bırakma kararı, girdiği bu yolda tek başına yeni başarılara imza atmasını sağlıyor. Bu alternatif ve yaratıcı yol, hayatının dönüm noktası oluyor. Şiirlerinin doğuş süreci ise tam da burada başlıyor.
İşte iki ay sonra yayımlanacak bu özel kolesiyonda, sanatçının daha önce görülmeyen ve bilinmeyen yönleri ortaya çıkacak.

Gençliğini geçirdiği döneme ait şiir ve fotoğrafların bulunacağı kitapta ayrıca, 1971’de St. Mark’s Kilisesi’ndeki okumasının daha önce yayımlanmamış bir ses kayıt bölümü de yer alacak. Anne Waldman’ın önsözü ve dul eşi Laurie Anderson’ın da son sözünün bulunacağı bu çalışmada, Amerikan popüler kültürünün en tekil ve taviz vermeyen seslerinden biri olan Lou Reed’in hayatından az bilinen kesitler sevenleriyle paylaşılacak. Sanatçının kariyerini yansıtan bu kapsamlı arşiv, New York’taki NYPL Sahne Sanatları Kütüphanesi ziyaretçileri ile buluşacak.


Unutulmaz sanatçının henüz 28 yaşındayken yazmaya başladığı, ulus, cinsiyet ve viskiyi yansıtan şiirleri ile buluşma imkanını bulacağınız ve Lou Reed’in şairane kişiliği ile tanışacağınız için heyecanlanmaya başlayabilirsiniz!

Reed’in, yaşadığı dönemin bakış açısını anlatmış olduğu bu muazzam koleksiyonunda kaybolup gideceğimiz günleri merakla bekliyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.