Üsküdar’daki Gizemli Pencere Resimleri

Üsküdar’da bir gecede ortaya çıkan resimler, görenleri şaşırttı. Kısa bir süre sonra, müthiş 3 boyutlu resimlerin Pejac adlı sokak sanatçısının eserleri olduğu ortaya çıktı.İspanyol sokak sanatçısı Pejac bu yakınlarda İstanbul’u ziyaret etti. Üsküdar sokaklarında kendinden bir iz bırakan sanatçı, takdire şayan 3 boyutlu resimlere imza attı. Birbirine çok yakın duvarları süsleyen “Kilit, Poster ve Kepenkler” adlı 3 eser, sanatçının pencerelerle ilgili yorumunu resmediyor. Resimler öyle gerçekçi yapılmış ki, çizildikleri duvarda hakikaten bir pencere var zannediliyor.

Kilit

Pejac resimlerinde akrilik boya, kalem ve zımpara kullanıyor. Resimlerin doğal görünebilmesi için, çevredekine uygun renkler kullanıyor. Fransızların ‘trompe l’oeil’ dediği, göz yanıltıcı bir tekniği kullanan Pejac, 3 boyutlu ve oldukça gerçekçi resimlere imza atıyor.

“Poster”

Pejac, “özgürlüğe dair algı ve illüzyon” konseptlerini keşfetmek istediğini, bu yüzden 3 eserinde de pencere fikrini kullandığını söyledi. ‘Trompe l’oeil’ tekniğini bir nevi ‘tuzak’ olarak kullandığını söyleyen ressam, yaptığı bir basın açıklamasında, “bu 3 pencerede de tuzaklar çift yönlü çalışıyor: Dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya” dedi.

Kepenkler

Pejac’ı Instagram ve Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.

Umarız ki bu müthiş 3 boyutlu çizimler Üsküdar Belediyesi tarafından griye boğulmaz…

(Fotoğraflar: Julian Santiago)

 

 

Kaynak: Radikal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.