Usta Oyuncu Eşref Kolçak Hayatını Kaybetti

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Eşref Kolçak, geçtiğimiz ocak ayında akciğerlerinin su toplaması nedeni ile hastaneye kaldırılmıştı. Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören oyuncu saat 17.00 sularında Gemlik Devlet Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Eşref Kolçak Kimdir?

Eşref Kolçak 28 Ocak 1927 tarihinde doğdu. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı.

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi oldu. 1950’li ve 60’lı yıllarda seyircilerin karşısına melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı.

Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman F. Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır.

Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Kanser tedavisi gören pop müzik sanatçısı olan oğlu Harun Kolçak da 20 Temmuz 2017’de hayatını kaybetti. Kendisi de bugün hayata gözlerini yumdu.

Sanatçıya rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.