Uzay Yolu’nun Kitabı Çıktı!

Bir döneme damgasını vuran televizyon dizisi Uzay Yolu (Star Trek) kitap haline getirildi.

1966 yılında ilk kez televizyon dizisi olarak izleyici karşısına çıkan yapım, toplamda 6 seri 726 bölüm yayımlandı. Orjinal serisi ABD’de 3 sezon yayımlanan ve sonrasında kaldırılan dizi, Türkiye’de 1972 yılında yayımlanmaya başladı. Toplamda 6 kez dizi haline getirilen, 13 kez sinema filmi çekilen, çeşitli hikaye ve oyun versiyonları da bulunan Uzay Yolu, insanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu’nu kurdukları, kurgusal bir 3. Dünya Savaşı sonrası geleceği tasvir eder. Dizinin orjinal serisinde, William Shatner’ın canlandırdığı  Kaptan Kirk’ün yönetiminde olan Atılgan Yıldız Gemisi’nin mürettabatının “daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek” olan 5 yıllık görevi’ ile ilgili hikayeler anlatılır.

Milyonlarca insanın izlediği efsane Uzay Yolu, dizi versiyonlarının yanı sıra şimdi de kitap haline getirildi. Paul Ruditis’in başyazarlığında hazırlanan kitap, Alfa Yayınları tarafından basıldı. Çok sayıda fotoğraf, grafik ve alıntının yer aldığı ‘Uzay Yolu Kitabı’nda, dizide işlenen konular derinlemesine ayrıntılarıyla ele alınıyor. 13,8 milyar yıl öncesinde Büyük Patlama ile başlayan kitap, Uzay Yolu’na dair az bilinen bilgilere yer veriyor.

Kitabın sonunda ise geniş bir sözlük ve Uzay Yolu yapımlarına dair künyeler bulunuyor.

uzay-yolu-2

uzay-yolu-3 uzay-yolu-4

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
16. Beyrut Uluslararası Film Festivali Başladı!

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen Beyrut Uluslararası Film Festivali başladı. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen festivalde 31'i kısa 76 film yer alıyor....

Kapat