VAN GOGH’TAN MEKTUPLAR II YİNE SEVMEK ŞARKISI

                                                                                                                                                                 7 Eylül, 1881

Old boy, bu mektup yalnız sanadır. Onu yalnız kendine sakla, olur mu?

Hayatı gerçekten sever oldum ve aşık olduğuma çok seviniyorum. Hayatla aşk birdir benim gözümde. Ama diyeceksin ki “seninle asla olamam” cevabıyla karşılaşıyorsun. Ben de sana derim ki: old boy, şimdilik “seninle asla olamam” sözünü kalbimin üzerine sıktığım bir buz parçası sayıyorum. Bakalım kim üstün gelecek, bu buz parçasının soğukluğu mu, yoksa benim canlı sıcaklığım mı?

Ben kendi hesabıma “seninle asla olamam” adlı buz parçasını bağrıma basmaktan başka çare bulamıyorum ve onu bu yoldan eritip yok etmeye çalışıyorum. Kim ne diyebilir ki bu çabama? Bilmem hangi fizik kitabında buzun erimez olduğunu okudular?

Bu kadar çok sayıda insanın haddini aşan yorumlarda bulunduğunu görünce üzülesim geliyor. Ama kendimi üzüntüye kaptırıp yüreğimin gücünü kaybetmek istemiyorum. Canı isteyen üzülsün, ben bıktım üzülmekten. Çayır kuşu bahar günü ne kadar neşeliyse, ben de o kadar neşeli olmak istiyorum. “Yine sevmek” şarkısından başka şarkı söylemek gelmiyor içimden.

Sen bu “seninle asla olamam” sözü üstünde durur muydun Theo?

Ya bazı insanların şu imalarına ne dersin: Hazırlıklı olmam lazımmış, yakında benden daha iyi ve daha zengin bir adamla nişanlandığını duyacakmışım. Çok güzel olduğundan kısmeti açık bir kızmış. Üstelik de kardeşlikten başka bir duygu besleyemiyormuş bana karşı. Benim de kendi adıma yapacağım en iyi şey, karşıma çıkacak fırsatları iyi değerlendirmekmiş.

“Ondan başkası olmaz, olmayacak” demesini bilmeyen adam, aşkın ne anlama geldiğini ne kadar bilebilir?

Bir söz vardır bilirsin belki: “İnsan sevmeli, sonra sevgisinden kopmalı ve yeni baştan sevmeli!”

Diyeceksin ki onu kandırabilirsen ve beraber yaşarsanız, neyle geçineceksiniz? Seven yaşar, yaşayan çalışır ve çalışan, ekmeğini çıkarır. Bunun içindir ki kendime olan güvenim tamdır. Bu durum çalışmamı bi hayli etkiliyor. Çalışma azmi git gide beni sarıyor. Olağanüstü bir şey yaratacağımı değil, gayet olağan bir şey yaratacağımı seziyorum. Yani bir varlığı olan, faydalı olabilecek, sağlam ve tutarlı bir eserden bahsediyorum.

Gerçeğe ermenin en kestirme yolu gerçek bir sevgidir bence. Gerçeğin içinde yaşayan, yanlış bir yolda olabilir mi? Sanmam…

Neye benzetsem aşık olmanın yarattığı o kendine özgü duyguyu ve bilinci? İnsan hayatta gerçekten aşık oldu mu, yeni bir kıta keşfetmiş gibi oluyor. İşte bunun içindir ki senin de aşık olmanı diliyorum. Ama öncelikle kendine aşık olabileceğin bir kadın bulman gerek. Sana tavsiyem odur ki, başka işlerde olduğu gibi aşkta da arayan bulur. Ve de bulduğumuz gün kendimizi becerikli değil, mutlu sayacağımız gündür.

Sevgiler

images Theo_van_Gogh_(1888)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.