VAN GOGH’TAN MEKTUPLAR III

Sevgili Theo,

Gelecek mektubunda “bir şeyim kalmadı” dersen inanmam. Belki daha önemli değişimlerin içindesin ve kendine gelinceye kadar biraz bitkinlik duyabilirsin.

Öyle anlar vardır ki sanat hayatında, insan, hayalinde canlandırdığı ve hiç bir zaman gerçekleşmeyeceğini bildiği ideal hayatın özlemini duyar. Hep özler durur yeni baştan.

Bir daha var gücümüzle sanata atılmak ve onun için bir daha kendimize çeki düzen verme isteğini yitiririz kimi zaman. İşte o vakit keyfi yoktur insanın. Fayton beygiri olduğumuzu ve yine aynı faytonla koşturulacağımızı biliriz. Bir çayırda güneşle,  ırmakla omuz omuza dolaşan özgür atlar hatrımıza gelir hep. 

İnsanların kalp hastalığı buradan geliyor olsa gerek. İnsan artık koşullara karşı ayaklanamaz. Fakat boyun eğmiş de değildir. Hastadır sadece ve bu hastalık geçmez, pek çaresi yoktur.

Demek istediğim şu ki, gelecekte gerçekleşeceğine inandığımız şeyler var ve bunlar gerçekleşecek, inanıyorum ve biz her ne kadar ölüme pek yakın değilsek de -öyle sanıyorum-  işin bizi aştığını, ömrümüzden daha sürekli olacağını duyarız.

Öldüğümüzü duymayız da gerçekte ne kadar önemsiz bir şey olduğumuzu duyarız. Sanatçılar zincirinde bir halka olmanın fiyatının çok pahalıya mâl olduğunu; bunu sağlıkla, gençlikle ve özgürlüğümüzle ödediğimizi duyarız. Tıpkı baharın tadını çıkarmaya giden bir araba dolusu insanı sürükleyen fayton beygirleri gibi çıkaramayız özgürlüğün tadını.

Neyse, sana da bana da dileğim sağlığımıza kavuşmamızdır. Çünkü ihtiyacımız var buna.

Bütün bunları yazmak belki budalaca bir şey ama öyle duyuyordum. Bana öyle geliyor ki sen de benim gibi gençliğimin gittiğine üzülüyordun. Ama o yeniden doğar ve insanın yaptığı işte belirirse yitirilmiş bir şey yoktur demektir. Çalışma gücü gençliğin bir başka türlüsüdür. Kendine iyi bak ve çabuk iyileş, yineliyorum, sağlığımıza ihtiyacımız vardır. Elinizi sıkıyorum; hem senin, hem Koning’in.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.