Vandalizm Demeye Bin Şahit: Duvara Yansıtma Sanatı

21. yüzyılda daha önce eşi benzerine rastlanmamış bir sanat devrimi olduğunu hissediyorum. Artık sanatçıların, icra ettikleri sanatı kitlelere kabul ettirmek ya da duyurmak için enstitülerin onayına ihtiyaç duyulmuyor. Her yerde sanatla burun buruna gelmek mümkün. Özellikle şehir hayatında sanatın sizi nerede yakalayacağı belirsiz. Kaotik düzenlemelerle birlikte yaşıyoruz ve bu durum bile bazen sıradanlaşıyor. O zaman bir duvar şiirini, asimetrik grafitiyi, antik heykele bir modernist eklentiyi canımız çekiyor. Sokak sanatına ‘Vandalizm’ demenin bir aşağılamadan çok yüceltme olduğunu düşünenlerdenim. Şehirlerin gri hakimiyetine, ormanın yeşilini, denizin mavisini, gökyüzünün morunu, güneşin sarısını çalanların otoriteyle başının belaya girmesine haksızlık olarak değerlendiriyorum. Ama sanatçı milleti işte, otoritenin karalama kurallarına kaligrafi muamelesi yapmaktan geri duramaz. Yetmezmiş gibi o kuralı çiğneyip yeni halini tükürür. İşte Julien Nonnon, Paris sokaklarında kuralları Urban Safari tadında avlayanlardan.

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-1

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-2

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-3

Street Mapping By Julien NONNON Le Buffle - Paris FRANCE - Juin 2015

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-5

Nonnon, Le3 Kreatif Stüdyosu üyesi bir performans sanatçısı ve gücünü dijitallerden alıyor. Sergisini Paris sokaklarında istediği yere yansıtarak açıyor. Evet yanlış duymadınız yansıtıyor. Sanatçı, teknolojinin nimetlerini en basit haliyle kullanarak sanatını büyütmeye odaklanıyor. Bir projeksiyon makinesi ve Ipad ile çizimlerini Paris’in sokaklarına tablolarını yansıtıyor. Hazırladığı görseller o kadar büyük ki bazen bir binanın cebesini tamamen kapsıyor ve o eserin şehrin her yerinden fark edilmesini sağlıyor. Genellikle performanslarını gece gerçekleştiren sanatçı, takipçileri için sitesinde bir harita da yayınlıyor. Bu haritayı takip ederek sanatçının Paris’teki bir sonraki performansının gerçekleşeceği sokağa uğrayabiliyorsunuz. Londra’da Bansky’nin peşine düşen gruplar ve organizasyonlar hatırlıyorum. Belli ki Nonnon biraz bu durumu da eleştiriyor. Onun avlanmaya ihtiyacı yok, zaten kendisi şehirde bir safari düzenliyor.

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-6

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-7

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-8

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-9

Sokak sanatının en sevdiğim özelliklerinde bir tanesi de sanat dünyasındaki başka duayenleri selamlamaya eğilimli olmasıdır. Julienne Nonnon anlayışı devam ettirme girişimi de en az Urban Safari kadar dikkat çekici. Edith Piaf gibi zamanında kitleleri peşinden sürüklemiş bir şarkıcının en unutulmaz parçalarından (L’Hymne a l’amour) bir tanesini söylerken Piaf’ın performansını illüstrasyona dökerek Paris duvarlarına yansıtan sanatçı,  Edith Piaf 100. Yıl anma etkinliklerinde yer almıştır. Nonnon’un Piaf performansının siyah beyaz videosu izleyicileri adeta Piaf’ın dünyayı salladığı 1950’li yıllara götürüyor ve performansın bitimindeki sokağı dönen kamyon sahneye çıkana kadar gerçeklikle hayal arasında bir yerde dolandığınızı fark edemiyorsunuz.

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-11

Bu ara yolu Paris’e düşecekler için Julien Nonnon’un yansıtma sergileri alternatif bir sanat deneyimi olacaktır. Sanatçının internet sitesinden daha önceki performanslarının hem fotoğraflarını inceleyebilirsiniz hem de yapım aşamasını anlatan videolarını izleyebilirsiniz. Ayrıca sergi haritasına da ulaşabilirsiniz. Kim bilir belki doğru yerde doğru zamanda bulunursanız, Julien Nonnon ile tanışa da bilirsiniz.

Vandalizm-Demeye-Bin-Sahit-Duvara-Yansitma-Sanati-10

Sanatçının çalışmalarına https://vimeo.com/user9302244 adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.