VHS Kasetlerden Tünel Yapmak: Zilvinas Kempinas

“VHS (Vertical Helical Scan)” kasetleri hatırlıyor musunuz? Hani şu 1980 – 90’ların analog video kayıt ve oynatma ortamı olan kocaman kasetler… O zamanlarda birçok kişinin özel günleri video kameralar aracılığıyla bu kasetlere kaydedilirdi. Ancak zaman içinde daha kullanışlı ve ucuz bir yöntem olan CD’lerin ortaya çıkması ile “VHS” kasetlerin pabucu dama atılmaya başlandı ve yavaş yavaş tarihe karıştı.

vhs-kasetler-ile-sanat-yapan-adam-1

New York’ta yaşayan Litvanya asıllı sanatçı Zilvinas Kempiris, eski “VHS” kasetleri değerlendirmek istemiş. Bu istekten haz alarak yaratıcılığını besleyen sanatçı, “VHS”lerin bantlarıyla yaklaşık 24 metre uzunluğunda bir tünel tasarlamış. 2009 yılında Litvanya’da düzenlenen 53’üncü Venedik Bianeli’nde gösterime sunulan tünel ziyaretçilerin ilgi odaklarından birisi olmuş. Kendinizi bu tünelde yürürken hayal edin. Sanki bir zaman makinesi ile zamanda yolculuk yapıyormuş hissi vermez miydi? Tünel içeriden çok çekici bir görünüme sahip olmasının yanında, dışarıdan da yüksek bir hızla geçip giden bir tren efekti ile ziyaretçileri şaşırtmayı başarmış.

vhs-kasetler-ile-sanat-yapan-adam-2

Kempinas bu sanat eseri ile sanatta yaratıcılığın ve kullanılacak olan materyalin bir sınırı olmadığını kanıtlamış. Modası geçmiş, artık işe yaramaz diyebileceğimiz birçok materyal etkileyici bir sanat eserine dönüşebilir. Tek yapılması gereken hayal gücünün sınırlarını aşmak ve yeni şeyler keşfetmek olsa gerek. Sanat; yaratıcılığın filizlenip büyüdüğü verimli bir topraktır, demek hiç de yanlış olmaz, değil mi?

vhs-kasetler-ile-sanat-yapan-adam-4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.