Vincent Van Gogh Hakkında Az Bilinenler

Hepimiz onun hayat hikâyesini biliyoruz ; Theo’yu ve ona yazılan mektupları, yaşadığı zorlukları ve kulağını kesişini… Peki ya bilmediklerimiz? Peki ya perdenin arkasında saklı kalanlar?

Vincent’ın ölü bir ağabeyi vardır ve bu ağabeyi ile aynı adı taşırlar. Hayatı boyunca kendisini, ağabeyinin ruhunu üstlenmiş hissetmiştir.

arles-manzarasi-van-gogh

Arles Manzarası, 1888, Van Gogh Müzesi,Amsterdam

Babasının öldüğü dönemde(1885) en verimli çağındadır fakat bu arada geçirdiği ikinci bir umutsuz aşk deneyimi üzerine bilinçli olarak elini yakarak kendine zarar vermiştir.

Yastığına “Konfor” adı verilen bir madde sıkarak uykusuzluğunu gidermeye çalışmıştır.

beyaz-meyve-bahcesi-van-gogh

Beyaz Meyve Bahçesi, 1888, Van Gogh Müzesi,Amsterdam

Thujone adı verilen maddeye karşı anormal aşerme derecesinde bağımlılığı vardır. Absinthe içeceğinden ve “Konfor”dan ihtiyacını giderdiği bu maddenin öz halini içmeye teşebbüs etmiştir ve bunu akut profira hastalığı tetiklemiştir.

Vincent boyalarını Paris’teki Julien Tanguy’un dükkânından satın almıştır. Bazen Tanguy’un boyalarına karşılık resimlerini vermiştir ve Tanguy’un dükkânında galeri görevi gören arka odada çoğu ressamın resimleri ile birlikte Vincent’ın resimleri de sergilenmiştir.

gauginin-sandalyesi-van-gogh

Gaugin’in Sandalyesi, 1888, Van Gogh Müzesi,Amsterdam

Gaugin ile kendi stüdyosu olacağının hayalini kurup sadece ayçiçekleri ile dekore etmek isteyecek kadar bağlı olduğu ayçiçeği resimlerinden ilkini 1887’nin yazında yapmıştır.

kırmızı-uzumbagi-van-gogh

 Kırmızı Üzümbağı, 1888, Moskova,Puşkin Müzesi

“Çiçek Açan Badem Ağacı” tablosunu Şubat 1890’da, ölümünden birkaç ay öncesinde kardeşi Theo’nun Vincent adını taşıyan oğluna doğum günü hediyesi olarak yapmıştır.

Portrait-of-Dr-Gachet-van-gogh

Dr. Gachet’ın Portresi, 1890, Özel Koleksiyon

Vincent, hevesli bir şekilde Japon gravürleri toplamıştır ve yaklaşık dört yüz gravürlük bir koleksiyona sahip olmuştur.

Rhone’deki Yıldızlı Gece tablosunda resmettiği adamın kendisi olabileceği varsayılmaktadır ve resimlerinde hayatta hiçbir zaman bulamadığı eşini resmetmekten kaçınmamıştır.

saintes-mariede-deniz-manzarasi-van-gogh

Saintes-Marie’de Deniz Manzarası, 1888, Van Gogh Müzesi,Amsterdam

Vincent’ın hastalığından kaynaklı oluşan dengesiz davranışları yüzünden çevresindeki halk, onu Alles’tan göndermek için yetkililerle görüşmeye kadar ileri gitmiştir.

Vincent Van Gogh akıl hastanesine kapatılmamış, kendi isteğiyle yatmıştır.

Vincent’ın St. Remy’de bulunan akıl hastanesinde bir yatak odası bir de stüdyosu olmak üzere iki odası vardır.

Dr. Gachet’ı resmettiği tablosunda “Foxglove” bitkisi görünür, bunun Vincent’ın tedavisinde kullanıldığı düşünülmektedir. Bu bitkiyi kullanan kişilerin gözlerinde sarımsı bir renk vardır ve Vincent da sarı rengi kuvvetli bir şekilde kullanmaya başlamıştır.

En büyük düşlerinden birisi de sanatçı topluluğu kurarak burada sanatı tartışmak ve geliştirmek olmuştur.

İlk sattığı sanat eserleri amcası Cornelius‘un kendisinden istediği iki çini mürekkep desenlerdir.

İntiharından birkaç gün önce, kargaların fırtınalı gökyüzünde mücadele ettiği koyu ve mutsuzluk ifade eden resim olan “Kargaların Olduğu Buğday Tarlası”nı yapmıştır.

bugday-tarlasında-kargalar-van-gogh

Buğday Tarlasında Kargalar, 1890, Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Vincent boyayı kalın bir şekilde (impasto) uygulamış, bazen de ruh haline göre fırça yerine bıçak kullanmıştır. Japon tarzından esinlendiği siyah çizgiler Vincent’ın resimlerinde görülebilmektedir ve bu tarz, siyah rengi yasaklayan gerçek empresyonistlerden onu ayıran özellik olmuştur.

susen-cicekleri-van-gogh

Süsen Çiçekleri, 1890, Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Fakir bir maden kasabası olan Borinage’de misyoner olmaya karar vermiş ve burada bulunduğu sürece tüm dünyevi işlerden soyutlanmış bir dönem geçirmiştir. Giysilerinin büyük bir kısmını ihtiyacı olan madencilere vermiştir, sadece ekmek ve su ile beslenerek terk edilmiş bir kulübede yaşamını sürdürmüştür. Madenciler ve aileleri Vincent’ı aralarına kabul etmişlerdir.

Kestiği kulağını randevu evindeki bir hayat kadınına hediye olarak vermesinin sebebi, arkadaşı Gaugin’i kaybedince kendisini anladığını düşündüğü kişilere dönmek istemesidir. Sanatçılar ve hayat kadınları toplum tarafından aynı şekilde reddediliyordu ve Vincent toplumun dışladığı bu insanlara yakınlık duyuyordu.

Aralarındaki uyuşmazlığa rağmen eserlerine hayran olan Gaugin, Vincent’ın ayçiçeği resimlerinden iki tanesini almıştır ve Tahiti’deyken ayçiçeği yetiştirip resimlerini yapmak için tohum siparişi bile vermiştir.

Geceleri açık havada resim yapmak için şövalesine ve hatta şapkasının kenarına mum iliştirdiği bilinmektedir.

Vincent öldüğünde tabutun konması için ayçiçekleri de dahil olmak üzere çiçeklerle ve Vincent’ın son tablolarıyla dolu bir oda dekore edilmiştir.

Vincent’ın ölümünden sadece birkaç ay sonra ölen Theo ile ‘Auvers Mezarlığında’ yan yana gömülmüşlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.