fbpx

Vincent van Gogh’un ‘Son Mektuplar’ı Yayınlandı!

Vincent van Gogh’un sanat alanındaki düşünce ve kaygılarını, diğer sanatçılarla ilgili değerlendirmelerini kaleme aldığı mektuplar, Kırmızı Kedi Yayınları tarafından basıldı.

Kırmızı Kedi Yayınları’nın Turuncu Kitaplar adıyla başlattığı dizinin basılan ilk eseri olan ‘Son Mektuplar’, Berna Günen’in çevirisi, Enis Batur’un editörlüğünde raflardaki yerini aldı.

Kitabın tanıtım bülteni ise şöyle:

”Kimi zaman, ağaç solgun çiçeklerle doluyken ve etrafında kocaman mavi sinekler, zümrüt yeşili mayısböcekleri ve elbette sayısız ağustosböceği uçarken, her şey saf bir maviliğe bürünür. Sonra, bronzlaşan yeşillik daha olgun renkler alır; aydınlanan gökyüzü yeşil ve turuncu çizgilerle bölünür.”

”Ressamları tabloları üzerinden, plastik/estetik özellikleriyle tanıyor olmamızdan doğal bir durum yok: Sanatları, sanatçıların asıl dünyaları, üslûplarını koydukları alandır. Gelgelelim, pek çok sanatçının başka ifade alanlarına da açıldıklarını gösteren işaretlere rastlanır: Degas fotoğrafa, Monet bahçe düzenleme sanatına, Abidin Dino sinemaya, Kiefer mimariye köprü atmıştır. Asıl yoğunlaşma yazı alanındadır ama: Ressamların yazdıkları başlıbaşına bir kütüphane oluşturacak oylumda ve çeşitliktedir:

”Bu kütüphanenin vazgeçilmez, ilk dev parçası olarak Leonardo’nun Defterler’ini saymak gerekir. Delacroix’nın iri kıyım günlüğü, Gauguin’in başta Noa Noa Tahiti yazıları, Matisse’in ve Giacometti’nin sanat üzerine kitaplaştırılmış denemeleri, Balthus’ün Anılar’ı, De Chirico’nun ve Kubin’in anlatıları, Picasso’nun tiyatro oyunu geliyor akla hemen

Kalıyor geriye sanatçı mektupları, bir başına özel bir kol. Yalnızca nasıl yaşadıklarını, sıkıntılarını, arayışlarını değil, sanat bağlamındaki düşünce ve kaygılarını, başka sanatçılarla ilgili can alıcı değerlendirmelerini içerir o belgeler. Bu bağlamda ortaya çıkarılmış sanatçı mektupları arasında ön sırada Van Gogh’unkilerin geldiği sır sayılmaz: Amansız koşullarda yapayalnız bir serüvenin dibi­ne yazarını çeken dopdolu, inilti dolu, olgun izler. Turuncu kitaplar dizisinde, sanatçının son dönem çığlıklarını bir araya getirdik: Van Gogh hâlâ çağdaşımız.”

Enis Batur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.