Viyana Radyo Senfoni Orkestrası’nın Yönetimine İlk Kez Bir Kadın Getirildi

ABD’li orkestra şefi Marin Alsop, Viyana Radyo Senfoni Orkestrası’nın yönetimine getirilen ilk kadın oldu.

Alsop, görevi getirilmesini olumlu karşılamasına rağmen, içinde bulunduğumuz yüzyılda hala kadınlar için ‘ilkler’ olmasından ötürü “şaşkın” olduğunu ifade etti.

Dünyanın önde gelen orkestra şeflerinden olan ABD’li Marin Alsop, Viyana Radyo Senfoni Orkestrası’nın yönetimine getirilen ilk kadın oldu.

Alsop, ‘klasik müziğin merkezi’ olarak tanımladığı Viyana’da bu görevi yapacak olmaktan onur duyduğunu söyledi, ancak ‘ilk kadın’ söyleminin ‘haber değerini yitirmesini’ umduğunu sözlerine ekledi:

İlk olmak beni onurlandırdı, ancak daha çok, içinde bulunduğumuz yüzyılda hala kadınlar için ‘ilkler’ olmasından ötürü şaşkınım.

Alsop ayrıca yeni görevini; ‘ilkler’in ötesine geçilebileceği, farklı rollerdeki diğer kadınlar için daha fazla fırsat yaratılabileceği bir durum olarak gördüğünü ifade etti.

ABD’li şef, Eylül 2013’te ‘Proms in the Park’ adlı ünlü müzik festivalinin son gecesinde (Last Night of the Proms) orkestra şefliği yaparak yine bir ilki gerçekleştirmişti.

Viyana müzik camiasında kadın müzisyenlere yer verilmiyor

The Guardian’daki habere göre Viyana’da müzik dünyası, kadınlara karşı aldığı tutucu tavrıyla biliniyor.

Hatta, Viyana Filarmoni Orkestrası, bünyesinde 26 yıldan bu yana arpist olarak görev yapan Anna Lelkes’in varlığını hiçbir zaman için tanımıyor, televizyon yayınlarında müzisyenin yalnızca ellerinin görünmesine izin veriyordu.

Orkestra, kamuoyu baskısına boyun eğerek, kadın müzisyenleri ilk kez 20 yıl önce resmi olarak kabul edeceğini duyurmuştu, ancak Orkestra, bugün bile büyük ölçüde erkeklerden oluşuyor.

Kaynak: Gazete Karınca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.