“Vosvos” Candır, Klasiktir, Sanattır

72 yıllık üretim öyküsüyle dünya tarihinin en uzun süre üretilen taşıtı olan Vosvoslar, yıllardır bir efsane olarak yollarda sevimli sevimli dolaşıyor.

Ferdinand Porsche’nin 1931 yılında Stuttgard’ın arka sokaklarında tasarım ofisini açmasıyla Vosvoslar’ın da tarihi başlamış oldu.  1934 yılına kadar sadece geliştirme aşamasında kalan Vosvos, Adolf Hitler’in Ferdinand Porsche’den bir halk arabası tasarlamasını istemesiyle 1934 yılının son ayında yollara indi. İki yetişkini ve üç çocuğu taşıyabilecek, 100 km hızla gidebilecek, ekonomik ve 1000 Reich Mark’ı geçmeyecek bir araç, Adolf Hitler’in istediği halk arabasının özellikleriydi. İşte bu hedeflere yönelik bir mantıkla üretilen ‘tosbağalar’ sağlamlığı ve ekonomikliği ile yıllardır birçok insanın beğenisini kazanıyor. Bu arada ‘tosbağa’ demişken, Türkiye’de aracın şeklinden ve dayanıklılığından dolayı ‘tosbağa’ ya da ‘kaplumbağa’ olarak adlandırılan araç, Almanya’da Kaefer, Amerika’da Bug, Brezilya’da Fusca, dünya genelinde de Beetle yani böcek olarak çağrılıyor.

Üretimi 2003 yılına kadar devam eden Vosvoslar, sanatın içinde de ciddi anlamda yer almış ve yer almaya devam ediyor. Çünkü, Vosvos sadece bir araba ya da bir antika değil, aynı zamanda sahip olduğu tasarım ile sanatı süsleyebilen bir araçtır. Bunun yanında ‘tosbağa’ beyaz perdede başrol oynayan tek otomobildir. 1969 yılında vizyona giren “Love Bug-Aşk Böceği” filmi bir Vosvos olan Herbie’yi onun yaşamı üzerinden anlatır. Birçok fotoğraf ve resime model olan Vosvoslar, fotoğrafçılık ve resim sanatının da vazgeçilmez bir objesi olarak boy gösteriyor. Ayrıca iyi bakılmadığı için ölüme terk edilen Vosvoslar’ın motor kaputunda ya da bagajında çiçek yetiştirmek son yıllarda yurt dışında trend olan bir sanat. Sanat olarak nitelendirmemin nedeni ise ortaya çıkan ürünlerin sanat eserleriyle yarışacak özellikte olmasıdır. Birçok Vosvos sahibi, otomobillerinin üzerine çiçekler çizer veya işi daha da büyütüp tablo denebilecek resimleri araçlarının üzerine yaptırırlar. Vosvoslar üzerilerine işlenen bu sanat eserleriyle gezen bir müze haline gelerek yollarda görsel bir şölen sergiler.

vosvos-2

Ülkemizde de geniş bir kitle tarafından sevilerek kullanılan bu araçlar, özellikle klasik araç severler tarafından evladiyelik olarak nitelendiriliyor. Evet, yaşından dolayı bazı sorunlar yaşatabilecek bir araç. Ancak bir Vosvos sahibinin dediğine göre; sahibi tosbağasını üzmezse, o da sahibini üzmezmiş. Yani, bakımını yapar, benzinini, yağını kaliteli kullanırsan uysal bir araç olurmuş. Ancak bunların tersini yaparsan çok çabuk küser ve çok fazla üzermiş. Bunun yanında, her tosbağa sahibinin bilmesi gereken temel bir kural olduğunu öğrendim. Yolda ilerlerken karşıdan gelen başka bir Vosvos ile karşılaşıldığında mutlaka selektör yapılmak suretiyle iki otomobili selamlaştırmak gerekiyormuş. Aksi takdirde, ertesi sabah Vosvos’un isyan edip çalışmayacağına dair bir inanış var. Son olarak eklemek istiyorum ki Volkswagen tarafından 2012 yılından itibaren tekrar üretilmeye başlanan “The Beetle” modeli Vosvos ruhunu yaşatmaya çalışan modern bir otomobil olarak günümüz otomobil sektöründe yer alıyor.

Belki hepimiz bir Vosvos sahibi olamayız ama yine de bu sanatsal tasarımlı otomobilin bir maketini raflarımızın birinde bulundurarak Vosvos ruhunun yaşamasına yardımcı olabiliriz. Vosvoslar’ın yollarımızdan eksik olmadığı güzel günler diliyorum ve sizleri Vosvos fotoğrafları ile baş başa bırakıyorum.

vosvos-3

vosvos-4

vosvos-5

vosvos-6

vosvos-7

vosvos-8

vosvos-9

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.