Wendy Tsao’un Barbie Bebekleri

Küçükken hepimizin elinden geçen Barbie bebekler, aslında ABD’li iş kadını Ruth Handler’ın kızı Barbara Handler’dan esinlenerek üretilmiş. Kızının gerçek bebeklere nazaran oyuncak bebeklerle oynamayı daha çok sevdiğini fark eden anne Ruth, o zamana kadar kartondan yapılan oyuncak bebeklerin üç boyutlu hale gelerek ilk Barbie bebekler şeklinde 1959 yılında piyasaya sürülmesini sağlamış.

Her kız çocuğu oyuncak bebekleriyle geçirdiği zamanları ve oynadığı oyunları anılarında taze tutar. Bu da aslında Barbie bebeklerin sadece oyuncak olmanın yanında, çocukların zihinsel gelişiminde önemli rol oynayan araçlar olduğunun göstergesi.

Hepsi en mükemmel vücut oranlarını taşıyan, bol makyajlı ve süslü oyuncak bebekler, bu kez sanatçı anne Wendy Tsao’ un elinde yeni bir boyut kazandı.Wendy Tsao çocukların ilham alabileceği sanatçı ve bilim adamı gibi gerçek hayattaki insan figürlerinden yola çıkarak bebeklere görüntünün yanında kişilik de kazandırdı.Frida Kahlo, J.K. Rowling, Malala Yousafzai, Jane Goodall, Waris Dirie ve Roberta Bondar sanatçının ilham aldığı kişiler arasında yer alıyor.

Waris Dirie, Somalı bir kadın. Manken, yazar ve aktivist.

Waris Dirie, Somalı bir kadın. Manken, yazar ve aktivist.

Roberta Bondar, Nörolog. Kanada'nın uzaya çıkan ilk kadın astronotu

Roberta Bondar, Nörolog. Kanada’nın uzaya çıkan ilk kadın astronotu

Barbie bebeklerin makyajını silip onları dünya üzerinde yaşamış olan sanatçı ve bilim insanları şeklinde ifade ederek oyuncakları başarılı ve ilham verici hallere sokmayı da başarıyor.

Frida Kahlo, Meksikalı ressam

Frida Kahlo, Meksikalı ressam

Malala Yousafazi,Pakistanlı aktivist. En genç Nobel adayı

Malala Yousafazi,Pakistanlı aktivist. En genç Nobel adayı

J.K. Rowling, Harry Potter serisinin yazarı

J.K. Rowling, Harry Potter serisinin yazarı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.