WESTERN TARİHİNE BESTELERİYLE İMZASINI ATAN MÜZİSYEN: ENNIO MORRICONE

Ennio Morricone, hali hazırda vizyonda olan Tarantino filmi “The Hateful Eight” için bir kez daha yaratıcılığını büyük bir yapımla birleştirmişken, adını anmamak elbette mümkün değildi. Spagetti Western’in başlangıcından günümüze kadar 50 yılı aşkın sürede 528’den fazla yapıma yaptığı bestelerle film müziği denince akla gelen ilk isim olmayı başaran Morricone, bu yapımları 6 Oscar adaylığı ve 2007 yılında kazandığı ‘Oscar Onur Ödülü’ ile taçlandırdı.

Sergio Leone’nin girişmiş olduğu Spagetti Western serüveni, 1996 yılında “The Good, The Bad and The Ugly” ile zirveye ulaştığında yanında Morricone vardı. Fellini için Nino Rota, Hitchcock için Bernard Hermann ne ise Leone için de Ennio Morricone o’dur. Leone, ünlü besteci ile ortaklığını katoliklerin modern boşanma yasaları ortaya çıkmadan önceki evliliklerine benzetiyor.

Ünlü yönetmen Bertolucci’nin “Ennio’nun müziği olmadan büyük bir İtalyan filmini zor görürsünüz” beyanı, Morricone’nin bestelerinin ne kadar ikonik olduğunu anlatmaya yetmektedir, zira besteci sadece otuz beş tane Western filmin müziğini yapmıştır, bu da Western sinemasının %8’i gibi bir orana tekabül etmektedir. Bu söyleme karşı bu veri, Morricone’nin bestelerinin ne kadar akılda kalıcı ve kapsayıcı olduğunu kanıtlamaktadır.

O dönemden bugüne hala aktif bir şekilde çalışmakta olan bestecinin kaç filmde yer aldığı net bir şekilde bilinmiyor fakat 400’den fazla film müziği bestelediğini söyleyebiliriz. Ayrıca Ennio Morricone’yi diğer bestecilerden ayıran en belirgin özellik bir ekiple çalışmak yerine bütün notaları bizzat kendisinin yazıyor oluşudur.

Son olarak, sizin için on tane Morricone bestesi seçtik lakin bunları herhangi bir sıraya koymadık. Hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek size kalmış:

The Good, The Bad and The Ugly – Main Theme (Açılış Sekansı)

The Good, The Bad and The Ugly – The Ecstasy of Gold

Once Upon a Time in America – Main Theme

For a Few Dollars More – Main Theme

Navajo Joe ve Kill Bill – Silhouette of Doom

Allonsanfan ve Inglourious Basterds – Rabia e Tarantella

Le Clan des Siciliens- Main Theme

Il Mercenary ve Kill Bill – L’Arena

The Mission – Main Theme

The Hateful Eight – L’Ultima Diligenza di Red Rock

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.