Wi-Fi Teknolojisini İcat Eden Beyaz Perde Güzeli: Hedy Lamarr

Beyaz Perdenin en ilgi çekici karakterlerinden biri olan Hedy Lamarr 1913 yılında Avusturya’da dünyaya geldi. Yahudi bir ailenin çocuğu olan Hedy’nin oyunculuk kariyeri henüz küçük yaştayken başladı. Babasını Holokost’tan evvel kaybetti. Annesi ise Katolikliğe geçti ve kökenini bir sır gibi sakladı. Bu sebeple herhangi bir aile ferdini Holokost’ta kaybetmedi.

hedy-lamarr (2)

1933 yılında Hedy, Friedrich Mandl adındaki bir adamla ilk evliliğini gerçekleştirdi (Daha sonra 5 evlilik daha yapacaktı). Mandl, Yahudi olmasına rağmen Nazi iş adamlarına silah ve uçak satışı yapan bir fabrika sahibiydi. Lamarr’ın silah teknolojilerine aşinalığı buradan gelmektedir. Eşi sebebiyle Avusturya’nın 3. en zengini konumunda olan Lamarr, Mussolini ve Hitler’in de davetli olduğu büyük partilere ev sahipliği yapıyordu.

Oldukça kıskanç bir adam olan Mandl, Lamarr’ın oyunculuğu bırakıp kendi şirketinde çalışmasını ister. Fakat Hedy’nin savunma teknolojilerinden hoşlanıyor olması onun bu gibi baskılara karşı koymasına mani olmaz. Daha iyi bir hayat yaşama arzusu içinde olan oyuncu, bir gece eşine uyku ilacı verip hizmetçi kılığına girer ve malikanesinden kaçarak Hollywood’a yerleşir. Lamarr, Mandl ile arasındaki ilişkinin detaylarını “Ecstasy and Me” adlı kitabında anlatmaktadır.

hedy-lamarr (1)

Metro -Goldwyn-Mayer Stüdyolarının kurucularından olan yapımcı Louis B. Mayer ile tanışan Lamarr, Mandl’dan boşanıp oyunculuk kariyerine devam eder. Mayer’in de desteği ile Clark Gable ve James Stewart gibi isimler ile 20’yi aşkın filmde rol alır. Vivian Leigh ile benzerliğini göz önünde bulundurursak fiziksel olarak o dönemin “Vamp Kadın” algısına çok uyduğunu söyleyebiliriz.

Lamarr’ın pek çok aktris ile benzerlik taşımakta olan hikayesi, müzisyen George Antheil ile tanışmasıyla değişir. Boş zamanlarında uzaktan kumandalı torpido tasarlamakta olan Lamarr, Antheil’dan yardım alarak bu projeyi geliştirmeye karar verir. Lamarr’ın asıl amacı -dönemin tek frekanslı torpidolarının aksine- düşman tarafından saptanıp hedefi değiştirilemeyen bir torpido yaratıp bu projeyi Amerika’ya sunmaktır.

İkili 1947 yılında otomatik piyanoların çalışma prensibinden ilham alarak “frekans atlamalı yayılı spektrum” teknolojisini geliştirir. Basitçe anlatacak olursak, otomatik piyanolara yerleştirilen delikli kağıtların benzeri bir materyali rulo halinde torpido ve telsiz vericisine yerleştirerek frekansın değişmesini sağlayan bir mekanizma yaratmışlardır.

hedy-lamarr (3)

Amerikan hükumeti benzeri bir sistemi yıllar sonra başka birinden satın alacak olsa da Lamarr ile Antheil’ın projesini geri çevirir. Nazilere karşı geliştirmiş olduğu proje, Amerika’nın 1962’ye kadar (yani patentlerinin süresi geçince) kullanmaması üzerine amacına ulaşamaz.

Lamarr bu projeden en ufak bir kazanç sağlayamasa da yıllar sonra icadı sayesinde GSM, Wi-Fi ve GPS teknolojileri oluşturulur. 1997 yılında Elektronik Öncüsü ödülüne layık görülür.

Ünlü oyuncu aynı zamanda trafik lambalarını ve sandozu da geliştirmeye yardımcı olmuştur. Fakat sandoz denemesi başarılı olamamıştır.

Bir mucit olmasının yanı sıra Ecstasy filmindeki seks sahneleri ile “Beyaz Perdede İlk Orgazm Canlandıran Kadın” unvanını alan Hedy Lamarr, 2000 yılında Florida’daki evinde yaşama veda eder ve arkasında çok sıra dışı bir yaşam öyküsü bırakır.

hedy-lamarr (1)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.