Xavier Portela’nın Neon Parıltılarıyla Bezenen Şehir Manzaraları

Brüksel’de yaşamına devam eden Xavier Portela, kreatif direktör, fotoğrafçı ve aynı zamanda da bir sanat yönetmeni. Unvanlarının ve mesleklerinin haricinde “statüsünü” aklınıza gelebilecek tüm sanatsal projeler için “uygun” olarak tanımlıyor. Xavier’i yeteneklerinin haricinde, onu bu kadar farklı kalan tarafı ise 2014 yılındaki Tokyo gezisinin sonucunda uğradığı büyük bir hüsran…

Gezisinde çektiği fotoğrafların statik ve iki boyutlu bir his vermesiyle kendini sorgulayan sanatçı; şehri hissedememekten ve içindeki ışığı yansıtamamaktan büyük bir üzüntü ve kırgınlık yaşamış. Kendi gördüğü canlılığı ve atmosferi yeniden keşfetmek için fotoğraflarındaki renklerle oynamaya başlayan Xavier, beyninin hatırlattığı her şeyi neonun parıltısıyla yansıtmaya başlamış.

Fotoğraf çekerken sadece bir çerçeveden daha fazlası olduğunu düşünen sanatçı, fotoğrafın içinde “sıcaklık, gürültü, insanlar, koku gibi değişkenler var” diyor. Duygularımızın ve beynimizin fotoğrafladığımız o anın her salisesini kaydeden uzuvlar olduğunu düşünüyor. Fotoğraflardaki canlılığı ve ışığı yakalayarak deyim yerindeyse onlarla oynuyor.

Portela’nın serisi  “Glow”, Tokyo, Hong Kong, Bangkok, New York ve daha pek çok yere seyahatinden kadrajına yansıyan görüntülerden oluşmaktadır. Orijinal fotoğraflarına duyularının ve duygularının ışığını yansıtan Xavier’in sizi çağın ötesine götürecek seçkisiyle baş başa bırakıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.