Yağlı Boya Tablolarla Yapılan İlk Animasyon Film: Loving Vincent

 

Romantik ve azap çeken sanatçı idealinin vücut bulmuş hali olan Vincent van Gogh; 37 yıllık kısacık ömrüne binlerce resim ve çizim çalışması sığdırmıştır. Bu eserlerin birçoğu yaşamının son iki yılında yapılmıştır. Eserlerinin arasında manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler bulunmaktadır. Bu eserlerinde genellikle cüretkar renkler ve canlı fırça darbeleri kullanmıştır. Buna dayanarak Van Gogh’un modern sanatın yapı taşlarını atan sanatçılardan biri olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca Gogh, ‘çılgınlık ve yaratıcılığın bir arada olduğu’ tezine yıllardır örnek olarak gösterilebilen sanatçılardan biridir.

2017, Vincent van Gogh ile ilgili müthiş bir detayı bizlere sunmaya hazırlanıyor. Sanatçının yapmış olduğu tablolar animasyona çevirerek yapılan bir film izleyici ile buluşmak için gün sayıyor. 6 yıllık detaylı bir çalışmanın ardından detaylı bir fragman yayınlandı. 115 profesyonel yağlı boya resim sanatçısı ile yürütülen uzun çalışma sürecinin sonucunda 94 Van Gogh resmi filme dahil edildi. Dorota Kobiela ve Hugh Welchman tarafından yazılıp ve yönetilen ‘Loving Vincent;’ yağlı boya tablolarından yapılan ilk animasyon film olma özelliğini de taşıyor. Film hakkındaki gelişmeleri ve vizyona giriş tarihi ile ilgili bilgileri filmin twitter (https://twitter.com/LovingVincent) hesabından takip edebilirsiniz.

Bakalım filmi izledikten sonra Sevgili Vincent’ın intiharının ardındaki sır perdesini aralayabilecek miyiz?

Fragmanı izlemek için aşağıdan devam edebilirsiniz.

Bünyamin Özcan

Pamukkale Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, İngilizce Öğretmeni. Edebiyat seven, fotoğraf çeken, doğa ile içi çe olmayı seven bir Sanat Karavanı yazarı. Amatör olarak tiyatro ve pantomim ile uğraşmışlığı var. Dolayısıyla tiyatro oyunları izleyip, eleştirmeyi sever. Hayatın anlamını kitaplarda aramaya devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.