Yağmur Yörük

Ben Yağmur Yörük. İzmir/Konak doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar (Resim, Heykel, Seramik) bölümü mezunuyum. Ailemin bilinçli yönlendirmeleri sayesinde küçük yaşlarımda sanat ile tanışma fırsatım oldu, liseden sonra resim alanına profesyonel olarak yöneldim.

Sanat, benim için içerisinde bulunduğum düzenin rahatsız eden kesitlerini gösterme aracıdır. Günlük yaşantımdaki olumsuz deneyimler, özünden uzaklaşmış toplum ve bunları gözlemleyerek duyduğum rahatsızlık ile kendimi ifade etme gereksinimim sonucunda sanat üretimine ihtiyaç duydum. Toplumsal olayları gözlemliyor, insan psikolojisi üzerinden çıkarımlar yapıyorum. Toplum olabilme pratiğinden oldukça uzak olan bireyler, ve bu durumu normalleştiren insanlık resimlerimin ana konusudur.

Giderek sessizleşen, yok olmaya başlayan ve bastırılan insanlığı resim üretimimle işlerime aktarıyorum.

Her ülkeden bir sanatçı ağırlayan New York School of Arts sponsorluğunda gerçekleşen Residency programına kabul edilip, Manhattan’da 5 hafta suren çalıştayda yer aldım. Sanat hayatımdaki dönüm noktası bu program oldu diyebilirim. Şu ana kadar iki kişisel sergim oldu, beş karma sergide yer aldım. Resimlerimi izleyici ile buluşturduğumda aldığım haz en büyük itici gücüm. Çalışmalarıma İstanbul’daki atölyemde devam ediyorum.

Mesleki hedefim, yüksek lisans programımı tamamladıktan sonra akademik olarak ilerlemeye devam etmek ve bununla beraber çalışmalarımı olabildiğince fazla kitlelerle buluşturmak, paylaşmak.

1 2 3 17 23 24 25 img_4339-1 img_4365 img_4394-1 img_4460 selfportrait90x90cm selfportraitii90x90cm untitled-45x40cm untitled-45x40cm untitled25x25cm untitled25x25cm untitled45x40cm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.