Yalnız Seyahat Etmeye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Bazıları tek başına seyahat etmenin iyi bir fikir olduğunu düşünmüyor. Duyulduğunda korkutucu gelen “Tek çık.” cümlesini dikkate almakta fayda var. Çünkü tek başına seyahat etmek sadece sizin kararlarınıza dayalıdır. Tek başınıza seyahate çıktığınızda birilerini beklemek, onların sorumluluğunu almak, nerede kalıp ne yapacağınıza birisiyle karar vermek zorunda değilsiniz. Seçimleriniz sadece size aittir. Seyahatinizde ne yaşarsanız yaşayın isterseniz hiç memnun kalmayın. Ama bunun sonucunda “Keşke tek çıksaydım.” demiş olmayın. Bırakın iyi geçmesinden de kötü geçmesinden de sadece siz sorumlu olun, kimseyi suçlamayın. Bir yerleri sadece kendinizin keşfetmesi hayatınızdaki önemli tecrübelerden biri olacaktır.
Bu korkuyu dikkate aldık ve sizin için yalnız seyahat etmenin avantajlarını yazdık.

1. Plan Yapmak

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler3
Rotanızı planlarken sadece istediğiniz ülkeleri/şehirleri seçersiniz, gittiğiniz şehirde görmek istediğiniz yerleri gezersiniz. Yol arkadaşıyla planlamak keyifli de olabilir ama aynı zamanda size bu işkence gibi de gelebilir. Görmek istediğiniz yerleri yol arkadaşınız görmek istemeyebilir, “Oraya gitmesek de olur” diye cümleler duyabilirsiniz. Aynı zamanda hiç yapmak istemediğiniz şeyleri yapmak zorunda kalabilirsiniz.

2. Konaklama

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler2

Gideceğiniz şehirde 5 yıldızlı otellerde kalmak yerine hostelleri tercih edin. İsterseniz güvenli olan garlarda, parklarda kalabilirsiniz. Couch Surfing’i tercih edebilirsiniz. Sonuçta teksiniz ve sizin kararınız, keyfinize göre ayarlarsınız. Bu seçeneklerde başka insanlarla tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

3. Yeme İçme

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler7

Günün istediğiniz saatinde istediğiniz yemeği yiyebilir, istediğinizi içebilirsiniz. Siz gittiğiniz ülkenin mutfağından bir şeyler yemek isterken yol arkadaşınız aynısını istemeyebilir. Siz akşam parkta oturup şarap içmek isterken arkadaşınız bir bara gitmek isteyebilir. Arkadaşınızın yediklerini ve içtikleri ödemek zorunda bile kalabilirsiniz. Bu durum da bütçenizi baya kötü etkiler.

4. Arkadaşlıklar

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler5

Gezinize tek çıkmanız sürekli yalnız olmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yeni yerler, yeni insanları da beraberinde getirir. Orada yaşayan insanlarla ya da sizin gibi gezginlerle tanışıp güzel arkadaşlıklar edinebilirsiniz.

5. Çılgınlıklar

Skydiving track sunset
Yalnız seyahat ederken her zaman yapmak istediğiniz çılgın aktiviteleri yapabilirsiniz. Siz skydiving yapmayı hayatınız boyunca hayal ederken yol arkadaşınız bu hayali suya düşürebilir. Gittiğiniz yerlerde aktivileri yaparken bir sürü kişiyle tanışabilir hatta çılgınlıkları beraber bile gerçekleştirebilirsiniz!

6. İçsel Yolculuğunuz

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler9
Yeni özelliklerinizi ve yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Kendinizi yeniden tanıyabilir, bunları seyahatinizdeki tecrübelerle birleştirebilirsiniz. Ayrıca geziniz boyunca özgüveniniz artacaktır. Başkalarına ihtiyaç duymadan yaşamınızı şekillendirebilmeyi öğrenebilirsiniz. Belki çıkacağınız bu seyahat sizin nirvananız olur.

7. Her Anın Tadını Çıkarın

yalniz-seyahat-etmeye-yeni-baslayanlara-tavsiyeler4

  • Gittiğiniz şehrin sokaklarında kaybolun.
  • Bir sürü fotoğraf çekin.
  • Her yere yetişmek için aceleyle gezmeyin. Yavaş yavaş, tadını çıkararak gezin.
  • Yeni kültürler öğrenin.
  • Oraya özgü yemekleri yiyin.
  • Sizde hatıra kalacak eşyalar alın.
  • Yapmak istediklerinizi yapıp gezinizi unutulmaz hale getirin.
  • Bol bol eğlenin.
  • Tek başınıza seyahate çıkmaktan korkmayın. Bu hayatınızın en büyük deneyimi olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.