“Yalnızdım ve Bu Yalnızlık Bana Aitti”

Sevgili Liv, her yerdesin… Pencereye vuran ışıkta, yatakta sandalyede… Seni cam duvarının diğer tarafında görmek cehennem azabı yaşatıyor. Benimle bir bağ kurman için dua ediyorum. Sanki vücudumda deri yokmuş gibi, Kalbim seni özlüyor. Kadınlığın ve şefkatinle beni al ve kollarına sar. Bu son derece… çok romantik.

Ellerimi uzatıp sana sevgiyle diyebilirim: Korkma Liv sana zarar verebilecek bir şey yapmam. Seni seviyorum. Şimdilik şeytanlarım beni terk etti, ama bitene kadar korkunç bir süreçti. Sevgili Liv bazen Bergmanın dayanılmaz olduğunu düşünüyorum ve onun adına özür dilemeliyim. Seni kendi kusurlu ve bencil tarzımla seviyorum ve bazen senin de beni kendi huysuz ve usandırıcı tarzınla sevdiğini düşünüyorum. Bizim sadece dünyevi ve kusurlu bir şekilde birbirimizi sevdiğimizi düşünüyorum. İkimizde yoğun bir varoluş sahibiyiz. Diğer insanların duygularının yerine kendimizinkileri koymak için çok büyük bir yeteneğimiz var… Ingmar Bergman

Ingmar-Bergman-Liv-Ulmann

Belki de aşkımız yalnızlık kökenliydi. İkimizde biliyorduk doymak bilmeyen bir beraberlik açlığı içindeydik.  Bir keresinde, diğerlerinden çok uzakta hiçbir şeyin yetişmedi çorak toprakların ortasında gri taşların olduğu küçük bir sır keşfetmiştik. Oturduk ve bu kez gün ışığının tamamıyla yansıdığı denize baktık. Elimi eline aldı ve dedi ki: Dün gece bir rüya gördüm, sen ve ben acı bir şekilde birbirimize bağlıydık… Oturduğumuz o yere hemen evimizi inşa ettik. Ve bu benim, onun ,hayatımızı değiştirdi.

Yalnızdım ve bu yalnızlık bana aitti. Yalnızlığı kimse yaratamaz. Birbirimize acıyla bağlıyız… Liv Ullmann

 

 

Tahta kapının üzerinde tuttukları, salt şekil ve sembollerden oluşan günlük, acı verici ve özlem dolu mektuplar ve daha ötesi… İsveç ve dünya sinemasının efsane yönetmeni Ingmar Bergman ile filmlerinin en vazgeçilmez oyuncularından Liv Ullmann’ın 42 yıla yayılan aşk ve dostluk hikayesini Ullmann’ın ağzından aktaran belgesel filmi izlemeye değer.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.