fbpx

Yanlışlıkla NASA’yı Hackledi

ABD’nin istihbarat birimlerinden Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın bütün dünyada iletişim sistemlerini izlemesini protesto etmek için harekete geçen bir hacker, NSA yerine Ulusal Havacılık Dairesi NASA’yı hackledi.

Özellikle Edward Snowden ile bir kere daha gündeme gelen ABD istihbarat servislerinin bütün dünyada iletişim sistemlerini izlemesi, birçok ülkede eleştirileri üzerine çekti. Brezilya, konuya gerek halk gerekse hükümet olarak tepki gösteren ülkelerden biriydi. Ortaya çıkan skandal üzerine Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, sert tavır göstermiş ve Beyaz Saray’a planlanan ziyaretini iptal etmişti.

Bu gelişmelerin ardından Brezilya’dan bir (ya da birkaç) hacker olaya tepkilerini göstermek ve NSA’yı protesto etmek için kurumun internet altyapısını hacklemeye karar verdi. Fakat hackerların konuya çok da hâkim olmamalarından kaynaklandığı tahmin ediliyor ki ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA yerine Ulusal Havacılık Dairesi NASA’nın kuruma bağlı 14 internet sitesini birden hacklediler. Birçok defa hacklenen NASA bu defa yanlışlıkla da olsa yine hacklenmiş oldu.

NASA, hacklendikten sonra kurumun resmi internet sayfasında protesto mesajı belirdi:

Nasa #BMPoCWe! tarafından Hacklendi. Bizi izlemeyi bırakın! Brezilya halkı tavırlarınızı doğru bulmuyor. İllüminati artık ifşa oldu.

Kalpsiz Obama! Sen insan değilsin! Senin de ailen yok mu? Dünya üzerinde hiçbir halk seni desteklemiyor. Hiç kimse! Savaş değil barış istiyoruz! Suriyelilere saldırma.

YN: Yaşadığımız bir teknik arıza sebebiyle kaybettiğimiz bu komik haberi yeni olmasa da sizinle paylaşmak istedim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.