Yasak Aşkın Kurbanı: LETO

Gök Titanları Koios ve Phoebe’nin kızları olan Latona (Roma’da söylenen adı). Zeus ile birlikte olmuş. Bu duruma sinirlenen ve Zeus’u çok kıskanan Hera, ”Güneşin doğduğu hiçbir yerde doğuramasın” diyerek lanetlemiştir Leto’yu. Bunun üzerine doğurmak için dünyanın her köşesini dolaşmaya başlamıştır Leto. Ta ki hırs ve gücü temsil eden kara saçlı Tanrı Poseidon’un Trident’i (üç başlı yaba) denize vurduğu ve denizden yükselen dalgaların bir kubbeyle örttüğü yer olan ‘Delos’a gelene kadar. İkiz çocuklarını burada dünyaya getirdi Leto. Daha sonraları Hera’nın gazabından kurtulmak için Anadolu’ya gelir çocuklarıyla. Leto, yerleştiği bölgenin kaynağında çocuklarını yıkamak ister fakat halk korkmaktadır Leto’dan. Halk onu istemez topraklarında. Leto bunun üzerine  bütün yöre halkını kurbağaya çevirir. Çocukları, Artemis ve Apollon ise annelerini düşmanlarına karşı sonuna kadar korumuşlardır.

‘’LATONA VE İKİZ ÇOCUKLARI’’

‘’LATONA VE İKİZ ÇOCUKLARI’’

Delos

Delos

Anadolu’da bulunan ‘Letoon Antik Kenti’ onun adına kurulmuş bir şehirdir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Antik Kent, Fethiye’ye bağlı Kumluova Köyünde bulunmaktadır. Dini bir kent olduğunu yapılan kazılar sonucu yeniden ayağa kaldırılan tapınaklardan anlayabiliyoruz. Likya birliğinin dini merkezi konumundaki Letoon’da üç tapınak, bir manastır, bir çeşme, Roma dönemi izlerini taşıyan bir de tiyatro  bulunmaktadır.
Tapınakların en büyüğü Letona’ya adanan kuzeyde yer alan ‘Leto Tapınağı’dır.
Leto Tapınağına göre daha az korunmuş olarak gün yüzüne çıkarılan güney kısımda bulunan müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan tanrı ’’Apollon’’ a adanan  tapınaktır.
En küçük olan ve ortada bulunan tapınak ise vahşi doğa, avcılık ve ay tanrısı, Apollon’un ikiz kardeşi olan ‘’Artemis’’ için yapılan tapınaktır.

apollon-tapinagi

apollon-tapinagi-2

artemis-tapinagi

artemis-tapinagi-2

leto-tapinagi

leto-tapinagi-2

leto-tapinagi-3

leto-tapinagi-4

leto-tapinagi-5

Şehir Roma döneminde terk edilmiştir. Dini merkez konumunda bulunan Letoon Antik Kentine 4 km uzaklıkta bulunan Xantos Antik Kenti ise Likya döneminin ‘’idari’’ merkezi olarak tanımlanmaktadır. Xantos Antik Kentinin özelliklerini gelecek yazıda sizlerle buluşturacağız.

 

KAYNAK: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü
Not : Fotoğraflar Sanat Karavanı yazarı Uğur Demirbilek’e aittir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.