Yaşa(ya)mayanlar: Modern Köy / Pawel Kuczynski

Paweł Kuczyński, 1972 yılında Polonya’nın  Szczecin bölgesinde dünyaya gelmiş ; hiciv- illüstrasyon sanatçısı, grafik tasarımcı ve karikatürist. Savaş karşıtlığı  ve sistemi eleştiren çizimleriyle adından sıkça söz ettiren Kuczyński eserlerinde, birçok kişi tarafından umursanmayan dünya düzeninin acı gerçeklerini anlatıyor.

Sosyal medyanın bireyi köleleştirmesinden siyasete, açlık probleminden, sosyal eşitsizliğe, doğanın kötüye kullanılmasından insanın yaşam hırsına kadar dünyanın karanlık taraflarını konu alan tüm eserleriyle, bizleri hayatlarımız hakkında farkındalığa sevk ediyor.

Hayatın acı gerçekleri kulağa karamsar gelmekle birlikte sanatçının asıl amacı; toplumsal ve siyasal mesajlar yoluyla toplumu bilinçlendirmektir.

Yaşamıyor muyuz, yaşayabiliyor muyuz, yaşıyorsak gerçekten nasıl yaşıyoruz? Egomuzu tatmin ediyoruz. Bir şeyin değerini kaybedince anlıyoruz, kibrimizin kurbanı oluyoruz, insanları açlıktan öldürüyoruz, suyun bile değerini bilmiyoruz. Tek yaptığımız, kafamızı sosyal medya çukuruna gömmek.

Uluslararası ilişkilerde bir terim vardır : “ Küresel Köy (global village).” Değişen dünyanın getirdikleriyle birlikte sosyal hayatta, ekonomide, siyasetteki ilerlemelerin yanında; modernleşen teknolojiyi, gelişimleri, yenilikleri belirtmek için kullanılır.

O zaman diyebiliriz ki : “ Popülasyonu sürekli  artan, ama sosyal etkileşimi gittikçe azalan modern bir köyde yaşıyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.