YAZ SICAKLARINDA SERİNLETEN SANAT: KAR CANAVARLARI

Dominique Levy Gallery gururla sunar: Snow Monsters…

İsveçli sanatçı Peter Regli’nin sanatsal etkinlikleri dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Geçtiğimiz şubat ayında New York’ta Flatiron binasının dış kısmında sergilediği “Snow Monsters” isimli çalışması büyük ilgi uyandırmıştı. Dominique Levy Gallery tarafından sunulan bu kurulum, 1996 yılında başlayan, kamuya açık alanlardaki müdahaleleri konu alan serinin bir devamıdır. Sanatçı Peter Regli, bu serinin tamamına “Reality Hacking” adını vermiştir. Snow Monsters çalışması kenar mahallelerde oturan insanların rutinlerini bozmak için New York’un kış manzarası eşliğinde bir nevi mizahi bir saptırmadır. Bu çalışma aynı zamanda New York’taki ilk büyük çaptaki kurulumdur.

kar-canavarlari (2)

Sergilenen bu 12 tane kardan adam, Budist tapınaklarının geleneksel heykellerinde uzmanlaşan Hanh ailesi tarafından özel olarak Vietnam’da imal edilmiştir. Regli, Buda heykelleri gibi neşe getiren ve çocukluk anılarını çağrıştıran, tekrar ve tekrar eriyip kaybolan, dünyanın kısa süreli olduğunu hatırlatan bir yapıya sahip olduğu için bu projede kardan adamlara vermiştir.

kar-canavarlari (3)

Snow Monsters, erimenin çeşitli aşamalarını göstermek adına, Regli’nin “the wrong place” adını verdiği Flatiron binasına dönük şekilde kurulmuştur. Çalışmanın doğusunda bulunan Madison Square Park ise mükemmel bir arka fon olmuştur.

kar-canavarlari (4)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.