Yazar Burhan Sönmez Uluslararası PEN Yönetim Kurulu’na Seçildi!

Türk yazar ve yayıncı Burhan Sönmez, Londra’da kurulan uluslararası yazarlar birliği PEN’in 12 kişilik Yönetim Kurulu’na seçildi.

1921 yılında  İngiliz yazar Catherine Amy Dawson Scott ve  John Galsworthy’nin öncülüğünde kurulan uluslararası yazarlar birliği PEN, 12 kişiden oluşan Yönetim Kurulu’na ödüllü yazar, yayıncı ve avukat Burhan Sönmez’i dahil etti.

Uluslararası PEN Başkanlığını  Jennifer Clement üstlenirken, Uluslararası PEN Yönetim Kurulu’nun onursal başkanlığında ise Nobel Ödüllü Mario Vargas Llosa bulunuyor.

Uluslararası PEN Başkanı Clement, yazar Burhan Sönmez’in Yönetim Kurulu’na katıldığını bildirmekten memnuniyet duyduğunu belirterek, açıklamasında Türkiye’deki yazarların durumuna da dikkat çekti. Clement yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: ”Bugün Türkiye’de yaklaşık 150 gazeteci tutuklu. Bu, onu Çin, Mısır ve Eritre’yi de aşarak dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi haline getiriyor. 170’den fazla haber kuruluşu kapatıldı, 30’dan fazla yayınevi kapatıldı ve her gün sırf ifade özgürlüğünü kullandığı için hapsedilmiş insan hikâyeleri oluyor ve bu da eleştirel seslerin neredeyse tamamen susturulmasına neden oluyor.”

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.