Yazar Olmadan Önce

Onlar edebiyat dünyasının rock starları… Onlar yaşadıkları dönemlerde ‘çok satan’ kitaplara imzalarını atmış yazarlar. Adlarını altın harflerle yazdıranlar… Ve bu sayede zengin olanlar. Stephen King, J.K. Rowling, Stieg Larsson… Yazdıkları alışveriş listeleri bile onlara para kazandıracak durumdalar. Peki ya tüm bunların öncesinde ne yapıyorlardı? Geçimlerini nasıl sağlıyorlardı?

İşte yazarların yazar olmadan önceki günlük işleri:

J.K. Rowling – Araştırma Görevlisi

yazar-olmadan-once-J.K.-Rowling

Harry Potter Serisi ile tüm dünyada kitap satışlarını alt üst eden İngiliz yazarın yıllık geliri ortalama 1 milyar dolar. Yazar olmadan önce Uluslararası Af Örgütü’nde yıllık 45 bin dolara çalışıyordu.

Stephen King – Hademe

yazar-olmadan-once-Stephen-King

Korku edebiyatının kralı bir dönemler yıllık 20 bin dolar karşılığında lisede hademelik yapıyordu. Şimdi yazdığı her şey sinemaya uyarlanan yazarın geliri yıllık 400 milyon dolar.

John Grisham – Avukat

yazar-olmadan-once-John-Grisham

Ülkemizde pek tanınmasa da Amerikalı yazarın kitapları milyonlarca kopya satıyor. Yazarlıktan 200 milyon dolar kazanmasına karşın avukatlık yaptığı dönemlerde yıllık geliri 65 bin dolardı.

Stieg Larsson – Grafik Tasarımcısı

Stieg Larsson, author of "The Girl With the Dragon Tattoo," sits for a photo in Stockholm, Sweden, on Nov. 2, 2004. His book is published by the Knopf unit of Random House and retails for $24.95. Photographer: Britt-Marie Trensmar/SCANPIX/Random House via Bloomberg News EDITOR'S NOTE: NO SALES. EDITORIAL USE ONLY.

2004 yılında hayatını kaybeden İsveçli yazarın “Milenyum Serisi” dünya çapında 65 milyon kopya sattı. Asıl işinden 55 bin dolar kazanan yazar her ne kadar kitaplarının başarısını göremese de yazdığı kitaplar 50 milyon dolar gelir elde etti.

Harper Lee – Havayolu Şirketi Bilet Satış Görevlisi

yazar-olmadan-once-Harper-Lee

Özellikle “Bülbülü Öldürmek” romanıyla tanıdığımız, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden ABD’li yazarın yıllık geliri 35 milyon dolardı. Çalıştığı havayollarında ise 25 bin dolar kazanıyordu.

Vladimir Nabokov – Entomolojist

yazar-olmadan-once-Vladimir-Nabokov

Lolita’nın yazarı kitaplardan 20 milyon dolar kazanırken “Böcek bilimci” olduğu zamanlarda yıllık geliri 30 bin dolar civarındaydı.

J.D. Salinger – Aktivite Yönetmeni

yazar-olmadan-once-J.D.-Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı yazmadan önce Salinger bir dönem, Karayiplere giden yolcu gemisinde aktivite yönetmeni ve oyuncu olarak 40 bin dolara çalıştı. Yazarlıktan kazandığı ise 20 milyon dolar civarındaydı.

William Burroughs – Böcek İlaçlama Şirketi

yazar-olmadan-once-William-Burroughs

Eserlerinin çoğu yarı otobiyografik olan ‘Beat Akımı’nın kurucularından Burroughs, “Canki”  romanında rastlayacağınız gibi bir böcek ilaçlama şirketinde yıllık 35 bin dolara çalışıyordu. Yazarlıktan kazandığı ise 15 milyon doları buluyordu.

Kurt Vonnegut – Yönetici

yazar-olmadan-once-Kurt-Vonnegut

Yazarlıktan 20 milyon gelir elde etmeden önce ABD’li yazar bir otomobil bayisinde yıllık 43 bin dolar kazanıyordu.

Robert Frost – Fabrika İşçisi

yazar-olmadan-once-Robert-Frost

ABD’li şair hayatında bir dönem fabrika işçiliği, gazete dağıtıcılığı gibi işlerde 25 bin dolara çalıştı. Şiirlerinden kazandığı 10 milyon doları buldu.

Jack Kerouac – Pompacı

yazar-olmadan-once-Jack-Kerouac

Beat’in simgesi, “Yolda”nın yazarı ABD’li Jack Kerouac yıllık 25 bin dolarlık bir gelirle akaryakıt istasyonunda çalıştı. Eserleri ise 10 milyon dolar kazandırdı.

Ken Kesey – Hademe

yazar-olmadan-once-Ken-Kesey

‘Guguk Kuşu’nun yazarı bir dönem tıpkı kitapta (ve filmde) olduğu gibi bir akıl hastanesinde çalıştı. 20 bin dolarlık hizmetli maaşına karşın yazarlıktan 10 milyon dolar kazanıyordu.

John Steinbeck – Çiftçi

yazar-olmadan-once-John-Steinbeck

Tarım işçisi bir aileden gelen yazar çiftçi, boyacı, duvarcı, eczacı oldu ve 25 bin dolar kazanabildi. Kitapları ise ona 9 milyon dolar getirdi.

William Faulkner – Postane Müdürü

yazar-olmadan-once-William-Faulkner

Nobelli yazar postanedeki günlük işinden 30 bin dolar kazanıyordu. Edebiyat ona 8 milyon dolar maaş verdi.

Tess Gerritsen- Cerrah

yazar-olmadan-once-Tess-Gerritsen

Tess Gerritsen polisiye-gerilim roman türünün ustası. Cerrah olmayı, yazar olma uğruna terk etmiştir. Ancak mesleğini şüphesiz yazarlık tutkusunda kullanmıştır. Adını duyurduğu ‘Cerrah’ romanında yakaladığı başarıyı kim bilir belki de buna borçludur!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.