Yazın İnşaat Ustası Kışın Heykeltıraş!

Ordu’da yaşayan Şemsettin Çatık, yazları inşaat ustalığı yaparken kışları heykel yapıyor.

Yaz aylarını inşaat ustalığıyla geçiren 43 yaşındaki Şemsettin Çatık, havaların soğuduğu ve işsiz kaldığı kış aylarında heykel sanatıyla uğraşıyor. Taş ocaklarından topladığı, şekillendirmeye el verişli taşları kendi imkanlarıyla sanat eserine dönüştüren Çatık, eserlerinde daha çok insan ve kuş figürlerine yer veriyor.

Heykel sanatına çocukluk yıllarında merak salan Çatık, taştan yapamayacağı şey olmadığını söyleyerek, destek beklediğini belirtiyor. Kendine ait bir atölyesi olmayan Çatık, heykel yapımında kendi çabalarıyla uzmanlaştığını da sözlerine ekliyor.

10 yıldır heykel yapan Şemsettin Çatık, hobi olarak başladığı, sonradan işi haline gelen heykelleri ve üretim süreci hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Havaların iyi olduğu zamanlarda gurbete çalışmaya gidiyorum. Havalar soğuyunca evimde taşlara şekil vererek heykeller yapıyorum. Kendime ait bir atölyem ve profesyonel anlamda ekipmanım yok. Taş ocaklarından şekil vermeye uygun taşları belirliyorum ve kendi aracımla bunları evime getiriyorum. Evimin müsait olan bir köşesinde taşlara şekil veriyorum. Taşlara şekil verirken de genellikle çekiç ve murç kullanıyorum. Her şeyim eksiksiz olsa daha güzel eserler ortaya çıkarabileceğimi düşünüyorum.”

Ordu’nun Korgan ilçesinde yaşayan Şemsettin Çatık’ın eserlerinin ilgi çekici olduğunu düşünen Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz ise konu hakkında, ” Çayırkent Mahallemizde böylesi bir değerin yetişmiş olması bizleri oldukça mutlu etti. Kendi imkanlarıyla çok güzel eserler çıkaran Şemsettin Çatık’ı tebrik ediyorum. Çünkü taşa şekil vermek çok zor. Ortaya çıkan eserleri gördüğümde oldukça ilgimi çekti. Başarılı ve güzel eserler ortaya çıkmış.” ifadesinde bulundu.

semsettin-catik-heykel-1

semsettin-catik-heykel-2

semsettin-catik-heykel-3

semsettin-catik-heykel-4

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.