YAZITI OXFORD’DA SERGİLENEN KAPININ ŞİMDİLİK SADECE KİRİŞİNİ YAKTIK

Antalya’yı bilenler bilir… Kaleiçinde olduğunuzun en iyi kanıtı Hadrian Kapısı’dır. Şehrin anıt kapılarından en bilinenidir. Ama biz tarihimizi genellikle verdiğimiz zararlarla öğrendiğimiz için geçtiğimiz hafta “ısınmak için yakılan ateş sonucu yanan” son kurbanımız Hadrian Kapısı’nı bu vesileyle tanımak, tanıtmak üzerimize vazife oldu.

hadrian-2

‘Üçkapılar’ diye de bilinen Hadrian Kapısı, 131-132 yıllarında şehri ziyarete gelen Roma İmparatoru Hadrian’ın anısına yapılmıştır. Şehri çevreleyen surları bağlayan bu kapının üzerinde bir zamanlar bulunan ve kapının Hadrian’a ithafını anlatan bronz harflerle yazılmış yazıt ise bugün Antalya Arkeoloji Müzesinde değil,  Berlin ve Oxford Ashmoulean Müzesinde sergilenmektedir. Yapıldığında kapının üzerinde yer alan Hadrian ailesinin heykellerine ne olduğunu ise bilemiyoruz.

hadrian-3

Bildiğimiz, yazıtının kıymetli bulunarak sergilendiği kapının arşitrav yani kiriş kısmını yaktığımız. Haberlerden öğrendiğimize göre geçen hafta tarih bilincinden uzak gençler ısınmak için tarihi kapının önünde ateş yakmış ve 2000 yıllık esere ciddi bir zarar vermiş.

hadrian-4

Restorasyonların her geçen gün daha kötü yapıldığı ve tarihi eserlere verdiğimiz zararların namının dünyaya ulaştığı ülkemizde, bu tarz haberlerin tekrarlanmamasını ve gençlerimizin özellikle de kendi bölgelerinde bulunan tarihi eserlere sahip çıkmalarını umuyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.