Yeni Çocuk Kahramanları: Süper Güçlü Prensesler!

Genç bir anne olarak, günümüzün popüler kahramanları arasından çocuğunuza rol model olacak hiçbir karakter olmadığını düşünüyorsanız ne yaparsınız? Bir illüstratörseniz kolları sıvar sizce olması gereken neyse hayata geçirirsiniz. En azından Linnea Johannson, yayınladığı boyama kitabında aynen böyle yapmış.

İllüstratörümüz masal kahramanlarının zararlı önyargılara neden olduğunu düşünüyor. Ona göre masallardaki cadılar, prenseslere göre daha uygun rol modeller. Sanatçı, “Cadı olmak benim kitabımda olumlu bir şey” diyor ve “Cadı neden daha iyi bir rol model?” sorusuna, “Çünkü cadı, masallarda kişiliği ile tanımlanıyor. Cadı bağımsız, özgür, deneyimli ve güçlü. Prenses ise güzellik ve gençlik gibi yüzeysel ve geçici fiziki niteliklerle tanımlanıyor. Prenses pasif, etkisiz ve teslimiyetçi.” cevabını veriyor.

Çizerimiz önceki çalışmalarında 5 yaşındaki çocukların bile bir kızı güzelliğiyle, bir erkeği kuvvetiyle tanımladıklarını görmüş ve bundan çok rahatsız olmuş. Boyama kitabında bu çeşit nitelemelerden uzak duruyor ve karakterlerin kişilik özelliklerini fiziki özelliklerinin üstünde tutuyor. Bu doğrultuda Linnea, kitabında, en sevdiği dişi karakterleri bambaşka kişiliklere sahip olarak çizmiş.

Aşağıda bu ilginç ve sevimli kitaptan örnekler bulabilirsiniz. Hemen belirtelim, kitap ücretsiz olarak Linnea’nın web sitesinden indirilebiliyor.

Kitabı indirmek için: limpan.org

prenses-belle-bilimPrenses Belle bilimle uğraşıyor

uyuyan-guzel

Uyuyan Güzel HAYIR! diyor

mulan-jazz-tiana-paten

 

Mulan, Jazz ve Tiana takım halinde paten yarışmasına katılıp şampiyon oluyorlar

boyama-losemi

Anna ve Elsa, lösemi ile mücadele eden gerçek bir kahramana destek olmak için peruklarından vazgeçiyorlar

cinderella

Cinderella kardeşlerini yeniyor

 

Kaynak:  azsekerli.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.