Yeni Sezonda Sergilenecek Opera ve Bale Eserleri Açıklandı!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı müdürlüklerin 2016-2017 sezonunda sahneleyeceği eserler belirlendi.

Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Samsun’da sahnelenecek eserler ise şöyle:

ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ:

Ankara sahnesinde 4 opera, 1 bale ve 1 çocuk oyunu yer alıyor. “La Boheme”, “Il Signor Bruschino” ,  “Hoffman’ın Masalları” , “Paris Hayatı”  operaları ile “Amadeus” balesi. Ayrıca “La Traviata, “Carmen” , “IV. Murat” , “Çingene Baron” , “Yarasa” operaları , “Hamlet” , “Harem” , “2’li Bale” , “Romeo İle Jülyet” klasik baleleri, modern dans topluluğunun “Cinderella” , “Frida” ,  “Fındıkkıran” eserleri ve “Kanlı Nigar”, “Bir Tenor Aranıyor” müzikalleri yeni sezonda sanatseverlerle buluşuyor.

İSTANBUL DEVLET OPERA VE BALESİ:

Geçtiğimiz sezonda yer alan “Başka Dünya”, “Bajazet” (Bayezid), “Don Pasquale”, “Faust”, “La Cenerentola” (Külkedisi), “Kötülüğün Döngüsü” operaları,  “Uyuyan Güzel”, “Bahar Ayini”, “Giselle”, “Le Corsaire” (Korsan) ve “Fındıkkıran” klasik baleleri, modern dans topluluğunun “Şehirorman” , “Güldestan” gösterilerinin yanı sıra, repertuvara yeni eklenen “Ernani”, “The Rake’s Progress”, “La Belle Helene- Güzel Helen” ve  “Kaffeekantate”  operaları da sanatseverlerle buluşacak.

İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ:

2016-2017 sezonuna yeni eklenen eserler “Sevil Berberi” ve “Mefistofele” operaları ile “1001 Gece Masaları” balesi olurken, “Hekimoğlu”, “Yarasa”, “Zaide”, “I Pagliacci” (Palyaçolar), “Madam Butterfly”, “Rigoletto”, “ Mavi Nokta” operaları,  “Bach Alla Turka-Dansın Rengi”, “Romeo ile Jülyet” ve “Çakırcalı Efe” baleleri sanatseverlerle buluşacak. Çocukların da unutulmadığı yeni sezonda “Sihirli Dünya” ve “Kalp Korosu”  çocuk oyunları, minik izleyicilere güzel anlar yaşatmayı hedefliyor.

MERSİN DEVLET OPERA VE BALESİ:

Yeni sezona 2 opera, 1 bale ve 1 müzikal eklerken, geçen sezonlardan “Yevgeni Onyegin”, “Macbeth” operaları,  “Amazonlar”, “Kanlı Düğün- Danzon”, “Çakırcalı Mehmet Efe”, “Üç Silahşörler” baleleri ile  “ Lüküs Hayat” ve  “Keşanlı Ali Destanı” müzikalleri de seyirciyle buluşacak. Repertuvara yeni eklenen eserler ise şöyle: “Rita”, “La Serva Padrona” operaları, “Yunus Emre” balesi , “My Fair Lady” müzikali.

ANTALYA DEVLET OPERA VE BALESİ :

Geçmiş sezondan “Carmen”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Yaşa Sen Anne”, “Şen Dul ” operaları,  “Üç Renk”, “Üç Silahşörler” ve “Fındıkkıran” baleleri sanatseverlerle buluşurken, yeni sezonda da 1 opera ve 1 klasik bale repertuvarına ekleniyor. “Iolanta” operası ile “Kuğu Gölü” balesinin yanı sıra, minik izleyiciler için de  “Keloğlan İle Uzaylılar” ve “Bremen Mızıkacıları” yeni dönemde sahneleniyor.

SAMSUN DEVLET OPERA VE BALESİ:

Yeni sezonda 2 opera, 1 bale ve 2 müzikal eklenen repertuvarda geçen sezondan “Tosca”, “Aşk İksiri”, “Maskeli Balo”, “Carmen ” operaları,  “Hurrem Sultan”, “Notre Dame’ın Kamburu” klasik baleleri, modern dans topluluğunun “Güldestan”  eseri de yer alıyor. “Il Travatore” ve “ Rita- Doktor Mucize” operaları, “Kamelyalı Kadın” balesi ve “Seyahatname”  ve Deli Dolu” müzikalleri ise yeni sezonda sahnelenecek yeni eserler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.